Boşanma çocukları hasta ediyor

Çocuklukta anne ve babası boşananların kanındaki enflamasyon (iltihaplanma) göstergesinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Boşanma çocukları hasta ediyor

Çocuklukta anne ve babası boşananların kanındaki enflamasyon (iltihaplanma) göstergesinin daha yüksek olduğu belirlendi.

bosanma_ve_cocukLondra Üniversitesi'nden Rebecca Lacey ve ekibi, Ulusal Çocuk Gelişimi Araştırması kapsamında 1958'den bu yana sağlık durumu incelenen 7 bin 462 kişinin verilerini değerlendirdi. "Psychoneuroendocrinology" dergisinde yayımlanan araştırma, 16 yaşından önce boşanmaya tanık olan kişilerde, 44 yaşında, iltihabi reaksiyonlar sırasında miktarı artan, karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen C-reaktif proteini (CRP) seviyesinin yüzde 16 fazla olduğunu gösterdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Araştırmada, 16 yaşından önce anne ve babası boşananların gençlik döneminde sıkıntı çektiği ve eğitim düzeyinin düşük olduğu belirtildi. Lacey, sonuçların boşanmanın ya da ayrılığın, tek başına, enflamasyon riskini artırdığını göstermediğini, eğitim durumu gibi sosyal dezavantajların da tetikleyici özelliğinin bulunduğunu vurguladı ancak CRP'nin artışındaki asıl nedenlerin henüz bilinmediğini ifade etti. C-reaktif proteininin uzun dönemde yüksek olmasının kalp-damar ve şeker hastalıkları gibi bazı rahatsızlıklar için risk teşkil ettiği biliniyor. AFP  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al