Deprem Travma Psikolojisi

Boşanan birinden evlilik tavsiyeleri

Boşanmış bir adamın 'keşke daha önce bilseydim' dediği 20 evlilik tavsiyesi...

Boşanan birinden evlilik tavsiyeleri

Boşanmış bir adamın 'keşke daha önce bilseydim' dediği 20 evlilik tavsiyesi...

Yakın zamanda boşanan Gerald Rogers adlı bir adam, hatalarından ders çıkartarak 20 maddelik bir rehber hazırladı. Boşanmamak için yapılması gerekenleri sıralayan Rogers'ın tavsiyelerini derledik. evliliktavsiyeGerald Rogers, Facebook’taki gönderisinde “Kesinlikle ilişki uzmanı değilim. Ama bu hafta biten evliliğim bana farklı bir bakış açısı kazandırdı, bazı şeyleri farklı yapmayı dilerdim. Sevdiğim, 16 yıl boyunca evli kaldığım kadını kaybettikten sonra işte sizlere verebileceğim tavsiyeler şunlar…” diyor. Bakalım 20 evlilik tavsiyesi nelermiş!

MUTLU BİR AİLE OLMANIN YOLLARI

KUR YAPMAYI VE FLÖRT ETMEYİ ASLA BIRAKMAYIN

Asla eşinizi garanti gibi görmeyin. Ona evlilik teklifi ederken onun kalbine ve duygularına sahip çıkacağınıza dair söz vermiştiniz. Bu emanet edilecek en önemli hazine. O sizi seçti. Bunu asla unutmayın ve aşk hayatınızda hiç tembelleşmeyin.

KENDİNİZİ SEVİN

Onun kalbini nasıl korumanız gerekiyorsa, aynı hassasiyeti kendiniz için de göstermelisiniz. Kendinizi ve dünyayı sevin ancak kalbinizin en özel kısmında sadece eşiniz yer alabilir. Her zaman onu davet edip içeri almak için alan bırakın ve başka birinin girmesine izin vermeyin.

HER GÜN YENİDEN ÂŞIK OLUN

Sürekli değişiyorsunuz. Evlendiğiniz zamanki insanlar değilsiniz ve 5 yıl sonra bugün olduğunuz insan da olmayacaksınız. Değişim gerçekleşecek ve sizin bu değişime karşı her gün seçim yapmanız gerekecek. Eşiniz sizinle kalmak zorunda değil ve eğer onun kalbini önemsemezseniz kalbini bir başkasına verebilir ya da sizden tamamıyla vazgeçebilir bu durumda geri dönüşünüz olmayabilir. Her gün onun aşkını kazanmak için ilk günkü gibi savaşmalısınız. Tıpkı kur yaptığınız günlerdeki gibi…

HER ZAMAN EN İYİ ÖZELLİĞİNİ GÖRÜN

Sadece neyi sevdiğinize odaklanın. Odaklandığınız şeyin zamanla genişlediğini göreceksiniz. Eğer sizi rahatsız eden yönlerine odaklanırsanız sürekli rahatsız olacak nedenler bulacaksınız. Sadece aşka odaklanın ve öyle bir eşe sahip olduğunuz için dünyanın en şanslı insanı olduğunuzu düşünün.

ONU DEĞİŞTİRMEK YA DA DÜZELTMEK SİZİN İŞİNİZ DEĞİL

Sizin işiniz değişmesini beklemeden onu sevmek. Ve eğer değişirse(sizin istediğiniz yönde ya da değil) dönüştüğü insanı sevmek.

DUYGULARINIZIN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENİN

Duygularınız hakkında tüm sorumluluğu alın: Sizi mutlu etmek eşinizin sorumluluğu değil ve sizi mutsuz eden de o değil. Kendi mutluluğunuzdan siz sorumlusunuz ve bu mutluluğun ilişkinize ve aşkınıza yayılmasından da.

EĞER KIZGINSANIZ SAKIN ONU SUÇLAMAYIN

Eğer ona kızıyorsanız sakın onu suçlamayın. Çünkü bu sizin içinizde tetiklenen bir şey. Sizin duygularınız, sizin sorumluluğunuzdadır. Böyle duygular hissettiğinizde şimdiki zamana gelin ve durumu değerlendirin. Kendinizi anlayıp, nedenlerini inceleyip durumu iyileştirmeye çalışın. Eşinizi ilgi çekici bulmuştunuz çünkü onun tetiklemesi sayesinde tüm çocukluk yaralarınızı iyileştirebiliyordunuz. İyileştirdikten sonra ortada tetiklenecek bir şey kalmayınca daha önce neden ilgi çekici bulduğunuzu sorar oldunuz. Bu sorunun sizi yıpratmasına izin vermeyin.

KIZGIN YA DA ÜZGÜN OLDUĞUNDA, ONU KENDİ HALİNE BIRAKIN

O üzgün ya da mutsuz olduğunda sizin işiniz bu durumu düzeltmek değil, sizin işiniz onun elinden tutmak ve onu duyduğunuzu hissettirip onu rahatlatmak. Dayanabileceği bir duvar olduğunuzu bilmeli. Kadın ruhu çok fazla değişime uğrar, duygularını uçlarda yaşarlar. Eğer güçlü durursanız ve onu yargılamazsanız tüm ruhunu açar. Üzgün olduğunda ondan kaçmayın. Hiçbir yere gitmediğinizi ona gösterin. Gerçekten ne söylediğini ve duygularını dinleyin.

ŞAPŞAL OLUN

Kendinizi çok da ciddiye almayın. Gülün. Güldürün. Gülmek her şeyi çok daha kolaylaştırır.

HER GÜN ONUN RUHUNU DOYURUN

Sevdiği aşk sözcüklerini öğrenin ve kendisini değerli hissetmesini sağlayın. Eşinizden sevildiğini hissettiği 10 şeyi listelemesini isteyin. Bu listeyi ezberleyin ve her gün onu kraliçe gibi hissettirmeyi önceliğiniz haline getirin.

İHTİYACI OLDUĞUNDA ORADA OLUN

Ona sadece vaktinizi değil, dikkatinizi ve ruhunuzu da verin. Onunla geçirdiğiniz vakitte gerçekten onunla olun. En değerli müşteriniz olduğunu unutmayın.

CİNSELLİĞE ÖNEM VERİN

Varlığınızla onun ayaklarını yerden kesin. Onu cinsel gücünüzle tüketin. Ama ruhunun en derinlerine nüfuz etmeyi de ihmal etmeyin. İçindeki yumuşak başlı kadının ortaya çıkmasını ve size tamamen güvenebileceğini bilmesini sağlayın.

AHMAKLIK ETMEYİN

Ahmak olmayın, ancak olmaktan da korkmayın. Arada sırada hem siz, hem de eşiniz hata yapabilirsiniz. Bu çok doğal… Ancak çok büyük hatalar yapmamaya çalışın ve yaptıklarınızdan ders çıkarın. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz sadece ahmak olmayın yeter.

ONA HAREKET ALANI TANIYIN

Kadınlar çoğu zaman çok verici oluyorlar. Bu durumda kendilerini beslemeleri de gerekiyor. Evden çıkmaları ve ruhlarını neyin beslediğini bulmaları çok önemli. Eğer onlara gereken alanı yaratırsanız yenilenip dönerler. Özellikle çocuklarınız olduktan sonra hayat arkadaşınıza kendine biraz zaman ayırması gerektiğini söylemelisiniz. Böylece kendini size ve çocuklarına adayan eşiniz bir süreliğine rahat bir nefes almış olur.

HASSAS OLUN

Hepsini birlikte yaşamanıza gerek yok. Ancak korkularınızı ve duygularınızı paylaşmaya istekli olun ve hatalarınızı kabullenmek konusunda hızlı davranın.

ŞEFFAFLIĞA ÖNEM VERİN

Eğer gerçekten dürüstlük istiyorsanız, her şeyi paylaşmaya istekli olmalısınız. Özellikle paylaşmak istemediklerinizi… Birini tamamıyla sevmek cesaret gerektiriyor, kalbinizi sonuna kadar açmayı ve beğenip beğenmeyeceğini bilmeseniz de onu içeri almayı. Karanlık taraflarınızı aydınlatmak sizin elinizde biraz cesaretle halledebilirsiniz. Maskenizi çıkarın. Eğer onun yanında hep maske takmak istiyorsanız gerçek bir sevginin boyutlarını asla deneyimleyemezsiniz.

BİRLİKTE BÜYÜMEYİ BIRAKMAYIN

Su birikintileri hastalık yaratır ancak akan bir su her zaman taze ve güzeldir. Atrofi bir kası çalıştırmayı bıraktığınızda gerçekleşir. İlişkinizde de atrofi gerçekleşebilir. Ortak hedefler, hayaller ve görüş belirleyip birlikte çalışın.

PARA KONUSUNDA ENDİŞELENMEYİN

Parayı oyun gibi düşünün ve kazanmak için bir takım olun. Takım arkadaşlarının kavga etmesi hiçbir zaman işe yaramaz. Kazanmak için iki tarafında baskın yönlerini keşfedin.

HEMEN AFFEDİN

Geçmişin yükünü taşımayın ve geleceğe odaklanın. Hikâyenizin sizi rehin almasına izin vermeyin. Geçmişteki hatalardan dolayı birbirinize kin tutmak ilişkinize çok zarar verecektir. Affetmek özgürlüktür. Her zaman aşkı seçin.

HER ZAMAN, AMA HER ZAMAN AŞKI SEÇİN

Aslında sonuçta ihtiyacınız olan tek tavsiye bu. Eğer evliliğiniz süresince seçim yapacaksanız aşkın ve sevginin rehberliğinde yapmalısınız. İşte o zaman evliliğinizin mutluluğunu tehdit eden hiçbir şey olmayacak. Aşk sonsuza kadar sürecek. Evliliğin sonu ‘sonsuza dek mutlu yaşadılar’ demek değil çalışmakla alakalı. Önemli olan birlikte büyüme bağlılığı yaratmak ve sonsuzluğa doğru ilerlemek için hevesli olmak. Eğer bu yönde çalışırsanız zaten mutluluk zamanla gelecektir. Evlilik hayattır ve inişleri çıkışları vardır. Tüm süreçlerden geçmek, öğrenmek ve her bir deneyimi sevmek sizi daha güçlü kılmakla birlikte daha yapıcı olmanızı da sağlayacaktır. Bunlar benim zorlanarak ve çok geç çıkardığım dersler. Ancak aynı zamanda geleceğe taşıyacağım da dersler. Gerçek şu ki, evli olmayı sevdim ve zamanla tekrar evleneceğim ve bu sefer evliliğimi tüm fırtınalara dayanacak şekilde inşa edeceğim. Eğer bunu okuyorsanız ve acımın içinde bilgelik görüyorsanız, kalbi umutla dolu genç insanlarla ya da sevmeyi unuttuğunu düşündüğünüz çiftlerle bu yazıyı paylaşın. Belki benim eski halim gibi bunları farkında olmayan eşler bu söylediklerimle beklenen hayat arkadaşına dönüşür. Çiftler birbirine güvenir ve karşı tarafın onu güçlendirmesini bekler. RADİKAL
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çoğu zaman olumlu olmayan bir durum gibi algılansa da aslında herkesin eleştiriye gereksinimi olduğunu söyleyen uzmanlar, eleştirinin dozu ve ne şekil
  • Yetersizlik duygusunun bir noktaya kadar sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar rahatsızlık verdiği noktada bir özgüven sorununa dönüşebileceğinin altını
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Randevu Al