Böbrek Hastalarında Ölüm Korkusu

Böbrek vücudun en önemli organlarından birisidir. Su, elektrolit dengesinde, toksik maddelerin eliminiasyonunda önemli işlevleri vardır. Muhtelif enfeksiyonlar, otoimmun hastalıklar, toksik maddeler, ilaçlar vs böbreğin ifade ettiğim işlevlerini yerine getirmesini engelleyebilmekte böylece de böbrek hastalıkları ortaya çıkmaktadır.
Bunlar çeşitlidir. Glomerulonefritler, pyelonefritler vs çok sayıda böbrek hastalığı vardır.
Böbrek hastalıkları kimi zaman sinsi kimi zaman ani gelişim gösterir. Başta gelen semptomlardan bir tanesi hipertansiyondur. Diğeri ise hiperglisemidir.

Psikiyatrik sebeplerinden söz edilebilir mi?
Yasa dışı madde kullanımına bağlı nefritler, psikotrop ilaçların toksik etkileri vs konunun psikiyatriyle ilgisi olarak yorumlanabilir.

Böbrek hastalığı tanısı alan kişide ne gibi duygular yaşanır sorusuna şu cevabı verebiliriz. İnkar ve ölüm korkusu başta gelen iki özelliktir.

Uyum sorunlarına rastlanır mı?
Hem de çok sık rastlanır. Bu hastaların en önemli özelliği inkar yoluna gitmeleridir. Bu nedenle tıbbi girişimlere uyum göstermezler. Bir grup ise ölmek istemektedir. Ve bu nedenle tedaviden bilinçli şekilde uzak durmaktadırlar.

Böbrek hastaları yalnız mı?
Depresyon böbrek hastalığının en başta gelen karakteristiğidir. O bağlamda yetersizlik ve çaresizlik duyguları içinde olabilirler.

Böbrek hastaları özellikle nelerden uzak durmalıdır? Sıvı, fosfat ve potasyum içeren ve diğer hekimlerince belirtilen gıdalardan uzak durmaları gerekir. Zor olsa da bunu başarmaları istenir. 
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • “Uluslararası toplumun Pakistan'a gereken ilgiyi göstermemesi yürek parçalayıcı...
  • Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, 91 yaşında Moskova'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
  • Tabiat ve Sağlık yazımıza çok olumlu tepkiler almaya devam ediyorum.
  • Tabiat, insan sağlığını düşündüğünüzden çok daha fazla şekilde etkileyebilir.
  • Ergenlik döneminde gittikçe sıklığı artan bir şekilde görülen ve ailelerin endişelenmesine neden olan davranışlardan bir tanesi de kendine zarar verme
  • Teknoloji hız kesmeden gelişmeye devam ederken web 2.0 teknolojileri olarak ele alınan sosyal medyadan sonra şimdilerde web 3.0 tartışmaları başladı.
  • Randevu Al