BİTKİSEL ÜRÜNLERE DİKKAT

BİTKİSEL ÜRÜNLERE DİKKAT

A.A

Araştırmada, ailelerin yüzde 32'sinin çocuklarına sürekli bitkisel ürünler kullandırdığı tespit edildi.

 


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 800 ebeveynin katılımıyla yapılan bir araştırmada, ailelerin yüzde 32'sinin çocuklarına sürekli bitkisel ürünler kullandırdığı tespit edildi.

DEÜ Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla İyilikçi,  Türkiye'nin bitkisel ürünler açısından zengin bir ülke olduğuna, bu ürünlerin kullanımının da gün geçtikçe arttığına dikkat çekti.

Doç. Dr. İyilikçi, bundan yola çıkarak 0-18 yaş arasındaki çocukların bitkisel ürün kullanıp kullanmadığına ilişkin bir araştırma yaptıklarını anlattı. Çalışmaya 450 erkek, 350 kadın ebeveynin katıldığını kaydeden İyilikçi, katılımcıların yüzde 38'inin yüksek lisans, yüzde 20'sinin üniversite, yüzde 20'sinin lise eğitimi olduğunu dile getirdi.

Ailelerin yüzde 32'isinin sürekli olarak çocuklarına bitkisel ürünler verdiğinin çalışma sonucunda ortaya çıktığını ifade eden Doç. Dr. İyilikçi, yüzde 99'unun ise bu ürünler konusunda gazetelerden, televizyonlardan ve internetten etkilendiğinin ortaya çıktığını bildirdi.

Doç. Dr. İyilikçi, “Ankete katılanların yüzde 25'i çocuklarına sürekli sarımsak, yüzde 12'si multivitamin, balık yağı veriyor. Sarımsağı çocukların bağışıklık sistemini güçlendirsin diye veriyorlar. Ailelerin yüzde 10'u çocuğa yeşil çay, yüzde 20'si rezene, yüzde 10'u üzüm çekirdeği, yüzde 25'i papatya çayı, yüzde 5'i ıhlamur veriyor. Yüzde 50'si çocuklarına 3 ayda bir kür şeklinde bitkisel ürün kullandırıyor. Hiçbiri doktora danışmıyor.” diye konuştu.

BİTKİSEL ÜRÜN HASTA FORMUNA GİRDİ

Doç. Dr. İyilikçi, bitkisel ürünlerin kullanımından hekimlerin mutlaka haberdar edilmesi gerektiğini, özellikle ameliyat öncesinde bu tür ürünleri tüketmenin ölümcül risk doğurabileceğini vurguladı.

Bu sorun nedeniyle hasta formlarında bitkisel ürün alıp alınmadığına ilişkin bölüm oluşturulduğunu dile getiren İyilikçi, şöyle dedi:

“Hasta ameliyat olacaksa birkaç hafta öncesinden bu ürünlerin kullanımını bırakması gerekiyor. Sarımsağın ameliyattan 7 gün önce kesilmesi gerekiyor.

Çünkü kanı sulandırdığı için kanama riski var. Ekinezya çayı alerjik reaksiyon yapar. Özellikle organ nakli olmuşlar için tehlikelidir. Stres için kullanılan bazı çaylar kan şekerini düşürüyor. Pıhtılaşmada bozukluk yapıyor. Hasta muhakkak bu ürünü kullanıyorsa doktora söylemeli. Söylemezse cerrahi müdahalede ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.”
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al