BİTKİSEL İLAÇTA TEHLİKE

BİTKİSEL İLAÇTA TEHLİKE

A.A

ABD'de yayımlanan makaleye göre birçok bitkisel ilacın ölüme kadar gidebilen riskleri var. İşte detaylar...

 


Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ve hemen arkasından da ABD’nin ciddi tıp dergilerinden Journal of the American College of Cardiology’de çıkan bir araştırmayı  hatırlatıyor.

“Faydaları ve güvenirlikleri bilimsel yöntemlerle kanıtlanmamış bitkisel ilaçların mucize tedaviler olarak sunulmasına ve her zaman yediğimiz sebze, meyve ve otların tablet, şurup haline getirilip ‘fahiş’ fiyatlara satılmasına, insanların aldatılmasına hep karşı çıktım” diyor Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ve hemen arkasından da ABD’nin ciddi tıp dergilerinden Journal of the American College of Cardiology’de çıkan bir araştırmayı  hatırlatıyor.

Söz konusu araştırmaya göre, birçok bitkisel ilacın ölüme kadar gidebilen riskleri var.

Bütün dünyada bitkisel ilaçlara karşı büyük bir ilgi olduğunu hatırlatan Prof. Küçükusta, giderek daha çok insanın hastalıklarının çaresini modern tıpta değil alternatif tıpta aradığını, ilaç yerine bitkisel ürünlerden medet umduğunu vurguluyor: “Durum ülkemizde de farklı değil. Önüne gelen alternatif tıp uzmanıyım diye fink attığı gibi, reyting peşindeki medya sayesinde de hem kendilerinin hem abuk-subuk ürünlerinin serbestçe reklâmlarını yapıyorlar.”

BİLİMSEL DEĞİL


Hastaların bitkisel ilaçların zararlı olmadıklarını zannettiklerini ama buna rağmen bu tür ilaçları aldıklarını çoğu zaman doktorlarından gizlediklerini belirten Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, doktorların da bitkisel ilaçlar konusunda bilgisiz olduğunu söylüyor.

Bitkisel ilaçlara yüklenen iyileştirici özelliklerin neredeyse tamamının bilimsel araştırmalara değil gözlemlere dayandığına değinen Prof. Küçükusta, “Bunların hiçbirinin bir hastalığı tedavi ettiğini gösteren kesin bilimsel deliller mevcut değil.

Üzerinde senelerce çalışılan, yüzlerce araştırma yapılan ilaçların bile yaygın kullanımda ya beklendikleri kadar etkili olmadıkları ya da ciddi yan etkileri olduğu anlaşılıp piyasadan çekildikleri unutulmamalı” diyor.

UZAK DURUN

Bitkisel ilaçlardan kesinlikle uzak durulması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, şunları ekliyor sözlerine: “Fabrikaya girerek bir takım fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçen, katkı maddeleri eklenen, şurup, tablet, kapsül veya draje haline getirilip şişeye konan bir ‘bitkisel ilacın’ o çekindiğimiz ilaçlardan hiçbir farkı kalmıyor. Bitkisel ilaçların faydası olmasa da zararlı olmadıkları düşüncesi de tamamen yanlıştır.

Her bitkide onlarca kimyasal madde vardır ve bunların yakın ve uzun vadede ne gibi olumsuzluklara yol açabilecekleri iyi bilinmemektedir. Bitkisel ilaçların hastaların sürekli olarak kullandıkları ilaçlarla etkileşimleri de önemlidir. Bu yüzden esas ilaç etkisiz kalabileceği gibi, kanda birikerek toksik yani zehirleyici etki de gösterebilir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al