BİTKİLERLE DETOKS

BİTKİLERLE DETOKS
Paylaş:

A.A

Bu bitkilerin içlerinde barındırdıkları özelliklerle, vücutta tam bir detoks etkisi sağlayabilirsiniz.

 


Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi  Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada,  biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı ve  kekik gibi bitkilerin içlerinde barındırdıkları özelliklerle, vücutta tam bir  detoks etkisi yaptığını belirtti.

Yeşilada, yaptığı yazılı açıklamada, yaz sıcaklarına bağlı olarak bünye  ve metabolizmadaki yavaşlamanın çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiğini ifade  ederek, bu tür sorunlara karşı 7 farklı bitkiden yararlanılabileceğini vurguladı

Mevsimlerin insan vücuduna yaptığı etkileri hafifletmede ve vücuttan su  atılımını hızlandırmada bitkilerin hızlı sonuç verdiğini kaydeden Yeşilada,  “Biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı  ve kekik gibi içinde barındırdığı özelliklerle vücutta tam bir detoks etkisi  yapıyor” görüşüne yer verdi.

Biberiye yapraklarının, yapılan deneysel çalışmalarda, barsaklardan yağın  emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını  önleyebildiğinin ortaya konulduğunu aktaran Yeşilada, ayrıca safra salgısını  artırarak özellikle yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırdığını da bildirdi.

Yeşilada, biberiye yapraklarının diğer taraftan idrar söktürücü özelliği  ile vücuttan ödemin sökülmesine de yardımcı olduğuna dikkati çekti.

Funda yapraklarının da idrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi  kolaylaştırıcı özelliğinin bulunduğuna işaret eden Yeşilada, kiraz sapının da  zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin  bozulmasını önlediğini kaydetti.

Prof. Dr. Yeşilada, ısırgan yapraklarının da potasyum bakımından zengin  bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı  olduğunu, yeşil çay ve mate yaprağının da içinde bulunan kafein maddesi nedeniyle  fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici içecekler olduğunu kaydetti.

Kafein türevlerinin idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin  sökülmesine yardımcı olduğuna işaret eden Yeşilada, yeşil çay ve mate  bitkilerinin yağ yakıcı etkisinin, klinik çalışmalar ile ortaya konulduğunu  vurguladı.

Yeşilada, kekiğin uçucu yağının safra artırıcı etkisi bulunduğunu,  dolayısıyla sindirimi kolaylaştırdığını da aktardı.