BİTKİLERLE DETOKS

BİTKİLERLE DETOKS

A.A

Bu bitkilerin içlerinde barındırdıkları özelliklerle, vücutta tam bir detoks etkisi sağlayabilirsiniz.

 


Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi  Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada,  biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı ve  kekik gibi bitkilerin içlerinde barındırdıkları özelliklerle, vücutta tam bir  detoks etkisi yaptığını belirtti.

Yeşilada, yaptığı yazılı açıklamada, yaz sıcaklarına bağlı olarak bünye  ve metabolizmadaki yavaşlamanın çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiğini ifade  ederek, bu tür sorunlara karşı 7 farklı bitkiden yararlanılabileceğini vurguladı

Mevsimlerin insan vücuduna yaptığı etkileri hafifletmede ve vücuttan su  atılımını hızlandırmada bitkilerin hızlı sonuç verdiğini kaydeden Yeşilada,  “Biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı  ve kekik gibi içinde barındırdığı özelliklerle vücutta tam bir detoks etkisi  yapıyor” görüşüne yer verdi.

Biberiye yapraklarının, yapılan deneysel çalışmalarda, barsaklardan yağın  emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını  önleyebildiğinin ortaya konulduğunu aktaran Yeşilada, ayrıca safra salgısını  artırarak özellikle yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırdığını da bildirdi.

Yeşilada, biberiye yapraklarının diğer taraftan idrar söktürücü özelliği  ile vücuttan ödemin sökülmesine de yardımcı olduğuna dikkati çekti.

Funda yapraklarının da idrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi  kolaylaştırıcı özelliğinin bulunduğuna işaret eden Yeşilada, kiraz sapının da  zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin  bozulmasını önlediğini kaydetti.

Prof. Dr. Yeşilada, ısırgan yapraklarının da potasyum bakımından zengin  bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı  olduğunu, yeşil çay ve mate yaprağının da içinde bulunan kafein maddesi nedeniyle  fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici içecekler olduğunu kaydetti.

Kafein türevlerinin idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin  sökülmesine yardımcı olduğuna işaret eden Yeşilada, yeşil çay ve mate  bitkilerinin yağ yakıcı etkisinin, klinik çalışmalar ile ortaya konulduğunu  vurguladı.

Yeşilada, kekiğin uçucu yağının safra artırıcı etkisi bulunduğunu,  dolayısıyla sindirimi kolaylaştırdığını da aktardı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al