Deprem Travma Psikolojisi

Bitki çaylarını kullanırken dikkat

Kış aylarında hastalıklara karşı "alternatif tıp" olarak bilinen bitkisel çaylara rağbetin arttığı ancak vatandaşların tüketirken dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Bitki çaylarını kullanırken dikkat

Kış aylarında hastalıklara karşı "alternatif tıp" olarak bilinen bitkisel çaylara rağbetin arttığı ancak vatandaşların tüketirken dikkatli olması gerektiği bildirildi. bitkicaylariAkdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış mevsiminde tüketilen bitki çaylarının hastalıklardan korunmak için etkili bir çözüm olduğunu söyledi.

Kışın hastalıklardan korunma adına C vitamini içeren çayların yoğun olarak tüketilebileceğini dile getiren Usta, bunların başında yeşil çay, kuşburnu ve ekinezya çayının geldiğini ifade etti. Bitki çaylarının doğal haliyle kullanılması gerektiğinin altını çizen Usta, fabrika sürecinden geçirilen ve karışıma uğrayan bitki çaylarında etkinin azalacağını dile getirdi. Usta, bitki çaylarını kullanırken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Bazı ilaç ve bitki çayları için kullanılan 'yan etkisi yoktur' gibi söylemler, 'bitkilerden zarar gelmez' sözü kesinlikle yanlıştır. Unutulmamalıdır ki ilaçların bazıları da bitki kökenlidir ve ciddi yan etkileri vardır. Bu konuda en önemli etken ilaç ve bitkinin dozudur. Fazla kullanılması durumunda su bile zararlıdır. Çaylarda ideal olan, günde 3 bardak içmektir." Bir bitkinin herkese aynı etkiyi göstereceği gibi bir düşüncenin de yanlış olduğunu vurgulayan Usta, "Örneğin astıma iyi gelen bir bitki, her astım hastasına aynı etkiyi gösterecektir düşüncesi yanlıştır. Yaşlısı, genci, hamile olanı var. Bu konuda kesinlikle doktor tavsiyesi gerekmektedir" ifadesini kullandı.

KAHVEHANELERDE KIŞIN GAZLI İÇECEKLERİN YERİNİ BİTKİ ÇAYLARI ALIYOR

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, kış aylarında kahvehanelerde, kıraathanelerde, kafelerde en çok tüketilen içeceklerin başında bitki çaylarının geldiğini söyledi. Müşterilerin daha çok adaçayı, kekik, ıhlamur, zencefil, kuşburnu ve elma çayını tercih ettiğini anlatan Ağaoğlu, kış aylarında gazlı içecekler yerine genellikle bitki çaylarının istenildiğini vurguladı.

BİTKİ ÇAYLARININ FAYDALARI Antalya'da 18 yıldır aktarlık yapan Halil Ecin de müşterilerine ıhlamur, zencefil, adaçayı, havlucan, papatya, tarçın, elma kurusu, zerdeçal, hatmi çiçeği, kuşburnu, narçiçeği, zencefil gibi bitkilerin ve bunları kullanarak hazırladıkları karışımları sunduklarını anlattı.

Ecin, şunları kaydetti: "Önerdiğimiz bitki çayları vücudun direncini artırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hastalığın daha kısa sürede atlatılmasına da yardımcı oluyor. Zencefil, havlucan, tarçın, boğaz enfeksiyonu için oldukça fayda sağlıyor. Ihlamur, boğaz yumuşatıcı olarak yine etkili. Çayların genellikle günde 3-4 kez içilmesi gerekiyor. Bitki çaylarını gece yatmadan önce içmek daha fazla fayda sağlayacaktır." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al