Deprem Travma Psikolojisi

BİRİNİN AİLESİNDE VAR

BİRİNİN AİLESİNDE VAR

A.A

Türkiye'de her 3 kadından birinin ailesinde meme kanseri geçirmiş birinin bulunduğu açıklandı.

 


Türkiye'de gerçekleştirilen meme kanseri araştırmasının sonuçlarına göre, kadınların yüzde 85'i meme kanserinde erken teşhisin öneminin farkında ama yüzde 64'ü meme kanserine karşı kontrol anlamında hiçbir önlem almıyor.

Kozmetik markası Avon Türkiye'nin 15 yıldır sürdürdüğü “Meme Kanseri ile Mücadele Projesi” kapsamında gerçekleştirilen “Avon Meme Kanseri Araştırması”nın sonuçları, The Marmara Oteli'nde yapılan ve projenin gönüllü sanatçısı Nükhet Duru'nun da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Toplantıda konuşan Avon Pazarlama Grup Müdürü Çağla Özdoğan, Avon'un 1992 yılından beri meme kanseriyle mücadele çalışmaları kapsamında 50 ülkede, 725 milyon dolarlık fon oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de ise 2 milyon TL'ye yakın fon topladıklarını vurgulayan Özdoğan, kadınları meme kanseri konusunda bilinçlendirmek, erken teşhisin önemini anlatmak amacıyla bu fon sayesinde birçok kadına ulaştıklarını ifade etti.

Tüm etkinliklerinde kadınlara, kendi kendine muayenenin önemini ve nasıl yapılacağını öğrettiklerini dile getiren Özdoğan, bundan sonraki çalışmalarda da bu konuya odaklanıp meme kanserine karşı kontrolü, daha yaygın hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Özdoğan, Avon adına Ipsos KMG şirketi tarafından Kasım-Aralık 2010'da 12 farklı ilden 18-65 yaş arası bin 300 kadınla telefonda görüşülerek, yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de her 3 kadından birinin ailesinde meme kanseri geçirmiş birinin bulunduğunu, dolayısıyla her 3 kadından birinin hayatının meme kanserinden etkilendiğini söyledi.

Çağla Özdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de kadınların yüzde 85'i meme kanserinde erken teşhisin öneminin farkında, ama ne yazık ki yüzde 64'ü meme kanserine karşı kontrol anlamında hiçbir önlem almıyor. Kadınlar meme kanserinin erken teşhis edildiğinde yüzde 68 oranında iyileşeceğine inanıyor. Gerçekte ise erken teşhisle hayat kurtarmak yüzde 90 oranında mümkün. Erken teşhis edildiğinde hastalığın tedavi edilme oranı, düşünülenden çok daha yüksek.

Demek ki erken teşhisin önemini anlatmak için daha çok çalışmalıyız. Kadınlar her ne kadar erken teşhisin önemini yüksek oranda farkında olsa da sadece 4'ü meme kanserine karşı kontrol uyguluyor. Kontrol uygulayanların yüzde 72'si kendi kendine muayene yöntemini tercih ediyor.”

SADECE 4'TE BİRİ DAHA ÖNCE MAMOGRAFİ ÇEKTİRMİŞ

Aynı araştırmaya göre, sosyoekonomik statü yükseldikçe meme kanserine karşı doktora gitme oranın da arttığını vurgulayan Özdoğan, araştırmaya katılan kadınların yüzde 27'sinin daha önce mamografi çektirdiğini beyan ettiklerini kaydetti.

Özdoğan, sonuçlara göre meme kanseri konusunda kadınlarda hissedilen en baskın duygunun korku ve endişe olduğunu belirtti.

Özdoğan, kadınların kontrollerini yapmaları için harekete geçirecek çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini dile getirerek, “Avon Meme Kanseri Araştırması”nın 15. yılında 15 bin kadına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al