BİRİNİN AİLESİNDE VAR

BİRİNİN AİLESİNDE VAR

A.A

Türkiye'de her 3 kadından birinin ailesinde meme kanseri geçirmiş birinin bulunduğu açıklandı.

 


Türkiye'de gerçekleştirilen meme kanseri araştırmasının sonuçlarına göre, kadınların yüzde 85'i meme kanserinde erken teşhisin öneminin farkında ama yüzde 64'ü meme kanserine karşı kontrol anlamında hiçbir önlem almıyor.

Kozmetik markası Avon Türkiye'nin 15 yıldır sürdürdüğü “Meme Kanseri ile Mücadele Projesi” kapsamında gerçekleştirilen “Avon Meme Kanseri Araştırması”nın sonuçları, The Marmara Oteli'nde yapılan ve projenin gönüllü sanatçısı Nükhet Duru'nun da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Toplantıda konuşan Avon Pazarlama Grup Müdürü Çağla Özdoğan, Avon'un 1992 yılından beri meme kanseriyle mücadele çalışmaları kapsamında 50 ülkede, 725 milyon dolarlık fon oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de ise 2 milyon TL'ye yakın fon topladıklarını vurgulayan Özdoğan, kadınları meme kanseri konusunda bilinçlendirmek, erken teşhisin önemini anlatmak amacıyla bu fon sayesinde birçok kadına ulaştıklarını ifade etti.

Tüm etkinliklerinde kadınlara, kendi kendine muayenenin önemini ve nasıl yapılacağını öğrettiklerini dile getiren Özdoğan, bundan sonraki çalışmalarda da bu konuya odaklanıp meme kanserine karşı kontrolü, daha yaygın hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Özdoğan, Avon adına Ipsos KMG şirketi tarafından Kasım-Aralık 2010'da 12 farklı ilden 18-65 yaş arası bin 300 kadınla telefonda görüşülerek, yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de her 3 kadından birinin ailesinde meme kanseri geçirmiş birinin bulunduğunu, dolayısıyla her 3 kadından birinin hayatının meme kanserinden etkilendiğini söyledi.

Çağla Özdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de kadınların yüzde 85'i meme kanserinde erken teşhisin öneminin farkında, ama ne yazık ki yüzde 64'ü meme kanserine karşı kontrol anlamında hiçbir önlem almıyor. Kadınlar meme kanserinin erken teşhis edildiğinde yüzde 68 oranında iyileşeceğine inanıyor. Gerçekte ise erken teşhisle hayat kurtarmak yüzde 90 oranında mümkün. Erken teşhis edildiğinde hastalığın tedavi edilme oranı, düşünülenden çok daha yüksek.

Demek ki erken teşhisin önemini anlatmak için daha çok çalışmalıyız. Kadınlar her ne kadar erken teşhisin önemini yüksek oranda farkında olsa da sadece 4'ü meme kanserine karşı kontrol uyguluyor. Kontrol uygulayanların yüzde 72'si kendi kendine muayene yöntemini tercih ediyor.”

SADECE 4'TE BİRİ DAHA ÖNCE MAMOGRAFİ ÇEKTİRMİŞ

Aynı araştırmaya göre, sosyoekonomik statü yükseldikçe meme kanserine karşı doktora gitme oranın da arttığını vurgulayan Özdoğan, araştırmaya katılan kadınların yüzde 27'sinin daha önce mamografi çektirdiğini beyan ettiklerini kaydetti.

Özdoğan, sonuçlara göre meme kanseri konusunda kadınlarda hissedilen en baskın duygunun korku ve endişe olduğunu belirtti.

Özdoğan, kadınların kontrollerini yapmaları için harekete geçirecek çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini dile getirerek, “Avon Meme Kanseri Araştırması”nın 15. yılında 15 bin kadına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al