Birçok kadın gibi ben de yaşayamıyorum!

Birçok kadın gibi ben de yaşayamıyorum!

Birçok kadın gibi ben de yaşayamıyorum!Ben 27 yaşındayım 3 yıllık evliyim birde kızım var. Bazı ufak tefek sorunlarımız olmasına rağmen mutlu evliliğimde mutlu olduğumu söyleyebilirim. Bende birçok kadın gibi cinsel ilişki sırasında orgazmı yaşayamıyorum eşim her birleşmede bunu yaşarken bende neden olmuyor? Her birleşmede orgazm yaşanması gerekiyor mu? Orgazmın yaşanmadığı cinsellik eksik sayılabilir mi? 

- Kadında orgazm olamama sorunu genellikle ikincil bir durumdur. Çoğu zaman stres yaratan yaşam olaylarının varlığında (örneğin organik ve ruhsal hastalık, aile içi sorunlar) cinsellikte zevk alamama görülür. Toplumda kadının cinselliğinin baskılanması, çocukluktan itibaren ağır ayıp ve günah duygusu ile yetişen kızların evlenince kendilerini cinsel ilişkide zevk duymaya bırakması ve orgazma ulaşması da güç olabilir. Bu nedenle kadınların kendi çekingenliğini yenebilmesi için okşanması, rahatlatılması yani yeterli bir ön sevişme oldukça önemlidir.  Orgazm sağlıklı bir cinsel ilişki sırasında yaşanması gereken bir doyum noktasıdır.

 

Rumuz Annem- Selamlar ben köşenizi sürekli takip ediyorum. Annem 4 yıl önce menapoza girdi. Geçtiğimiz gün bizi şaşırtan bir şey oldu. Annemde adet kanı gibi 1 damla kan geldi. Duyduğuma göre stres yaşandığı zaman bir kaç kez 1-2 damla kan gelebilirmiş. Bu doğrumudur böyle bir durumda ne yapılmalıdır?  Ablam geçen sene evlilik sorunlarını çözememiş ve ayrılmak zorunda kalmıştı. Onun dışında bir stres etkenimiz yok. Bizi  aydınlatır mısınız?

- Birkaç yıl önce menopoza girmiş bir kadında vajinal kanama olması araştırılması gereken bir durumdur. Strese bağlı olabilir, ancak bu diğer organik etkenlerin olmadığı kesin olarak gösterildikten sonra söylenebilir. Bu nedenle annenizin bir kadın doğum uzmanıyla görüşmesi uygun olacaktır.   

 

- 24 yaşındayım evliyim. Beni sıkıntıya sokan sorunum var. 3 sene önce vajen girişinde üç yerde oluşan kondilomları operasyonla yaktırmıştım. Yakılan bölgelerde kondilomlar büyüktü ve çok yakılmıştı. İlişki sırasında acı çekmeye devam ediyorum. Kanser olma riski nedeniyle aşırı koruyorum kendimi. Eşimin cinsel taleplerini isteksizce karşılıyorum benimde sevmeme rağmen zevk alamıyorum. Benim sorunum psikolojik midir?

- Kondilomların yakılması işleminden sonra ilişki sırasında acı duymanız yara dokusundan kaynaklanabilir. Hem bu sorun hem de kanser riski konusunda tedavinizi yürüten doktorunuzla konuşup, alabileceğiniz önlemlere dair yeterli bilgi almalısınız. Aksi halde aşırı endişe nedeniyle cinsel yaşamınızda sorunlar olması kaçınılmazdır. Doktorunuzun yapacağı değerlendirmeye göre, önerilirse psikolojik destek almayı düşünebilirsiniz.

 

İbrahim Adana- Selamlar. Son haftalarda menim hafif kanla karışık geliyor. Beni rahatsız edenci herhangi bir ağrım yok. Bu bir problemin işareti olabilir mi? Teşekkürler.

- Menide kan görülmesi üreme organlarıyla ilişkili bir problemin işareti olabilir. Bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al