Deprem Travma Psikolojisi

Bırakın çocuklar sokakta oynasın

Kentleşmenin bir getirisi olarak kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmenin doğal hale gelmesi, çocuk gelişimi üzerinde ciddi bir tehlike oluşturuyor.

Bırakın çocuklar sokakta oynasın

Kentleşmenin bir getirisi olarak kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmenin doğal hale gelmesi, çocuk gelişimi üzerinde ciddi bir tehlike oluşturuyor.

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, kapalı ortamların çocuklar üzerindeki etkilerini ele aldı. Yapılan araştırmalar, sekiz ila 18 yaş arasındaki çocukların günde en az dört saatlerini teknolojiye ayırdığını ortaya koydu. 2006 ila 2010 arasında dışarda zaman geçiren çocuk oranı yüzde 15 azaldı. ABD’nin Kansas Üniversitesi’nin araştırmasına göre, doğada geçirilen zaman beyin fonksiyonlarında geliştirici, yenileyici, yaratıcı, sinirleri gevşetici ve odaklanmayı artırıcı işlev gösteriyor. Araştırmada, 60 gezginle bir grup dağcıya yaratıcılık testi uygulandı; daha sonra iki grup da dört gün boyunca yaptıkları tırmanıştan sonra yeniden teste tabi tutuldu.

 ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ HER ŞEY

PERFORMANSLARI ARTTI

Dağcıların performansındaki yüzde 50 artış gözlendi. Aynı şekilde Michigan Üniversitesi’nin 2009’daki bir araştırmasında navigasyon cihazı sayesinde hareketleri gözlemlenen iki gruptan botanik bahçesinde gezenlerin şehir merkezinde vakit geçirenlere nazaran, kısa dönem hafızalarının daha iyi çalıştığı belirlenmişti. Bu verilerden yola çıkan uzmanlar, teknolojiden uzak doğada birkaç gün zaman geçirmenin beyinde yarattığı olumlu etkilerin çocuk gelişimine benzersiz katkısı olduğunu açıkladı. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al