“Bir Masal Anlat Bana, İçinde Virüs Olmasın” Projesi Başlıyor

vrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Düşün Programı, Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi ve Üsküdar Nar Harekâtı Kulübü işbirliği ile planlanan “Bir Masal Anlat Bana, İçinde Virüs Olmasın” projesini “Bizi Bağlayan Şeyler” başlığında destekliyor.

“Bir Masal Anlat Bana, İçinde Virüs Olmasın” Projesi Başlıyor

Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi ve Üsküdar Nar Harekâtı Kulübü işbirliğinde yürütülecek olan projede; Üsküdar Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde okuyan 60 kız öğrencinin, 3-6 ve 6-12 yaş arasında çocuklara yönelik farkındalık amaçlayan yenilikçi masallar üretmesi ve üretilen masalların Türkiye’de bulunan sevgi evlerine gönderilmesi planlanıyor.

Bunun yanı sıra projede %45 i, çocuk ve gençlerden oluşan 15 milyon nüfusa ev sahipliği yapan, İstanbul'un virüsle mücadelesine katkı vermek; başta risk altındaki çocuk grupları olmak üzere toplum sağlığının korunmasın ve salgının çocuklar üzerindeki olumsuz psiko-sosyal etkilerinin azaltılması, nitelikli online e-masal arşivi oluşturulması, ilk defa işaret diliyle işitme engelli çocuklara masallarla destek verilmesi ve aynı zamanda masal videolarında etkililik amaçlı kuklalardan faydalanılması hedefleniyor.

Dr. Nebiye Yaşar: “Masallarla bilişsel terapi yöntemi kullanılacak"

Proje hakkında detaylı bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi Direktörü ve Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Dr. Nebiye Yaşar; “Masallarla bilişsel terapi çocuğun ruhunda oluşan deformasyonları iyileştirmede en etkili yoldur. Projede 3-6 ve 6-12 yaş aralığındaki çocukların dünyasında masallar ile negatif duyguların pozitife dönüştürülmesi, masallar aracılığıyla çocuğun kendini ifade edebilmesi, kendisini tanımasına destek verilmesi hedeflenmiştir.

Bu üretilen masallar ile çocukların problemlerini çözebilmelerinde farklı bir bakış açısı kazanması ve alternatif üretebilmesi, sosyal izolasyona bağlı olarak çocuklarda yaşanabilecek sorunlara yönelik psiko-sosyal destek sağlanması önem arz etmektedir. Dijital çağa özel çocuklara yönelik rehabilite edici bilişsel terapi yöntemleri ile oluşturulan 60 adet online e-masal arşivi oluşturulacaktır. Bu alanda oluşturulmuş ilk masal örnekleri olacaktır.” İfadelerini kullandı.

İklima Ebrar Çiçekdal: “Geleceğin mimarı çocuklara farkındalık kazandırmak istiyoruz"

Projenin amacına yönelik bilgi paylaşımında bulunan Proje Koordinatör Yardımcısı ve Üsküdar Nar Harekâtı Kulüp Başkanı İklima Ebrar Çiçekdal, proje faaliyetleri kapsamında şu ifadeleri kullandı; “Nar Harekâtı, bir sosyal sorumluluk kulübü olup 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllülük Kulübü bünyesinde gönüllü üniversite öğrencileri tarafından faaliyetlere başlamıştır. Kulübümüz bünyesinde, Sevgi evinde kalan çocuklarla sürekli ve düzenli etkinlikler yapılmaktadır.

Sevgi evlerindeki çocukların varlığıyla ilgili toplumda farkındalık çalışmaları yapılmakta. Toplumsal algıyı ve toplumu bilinçlendirmek adına yapılan etkinliklerin yanı sıra çocuklara farkındalık oluşturmak için “Masal Projesi” çok verimli olacak. Farkındalıklar küçük yaşta başlıyor ve geleceğin mimarı çocukların farkındalığı bakış açısı olarak benimsemeleri adına “Nar Tanesi “ masal kitabının Narcanlar tarafından yazılması kulübümüz adına çok verimli bir süreç olacaktır.” Dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Van’da düzenlenen 6. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, metaverse’nin evrenin bir simü
  • Randevu Al