Bir düğmeyle felçli genç yürümeye başladı

Connor Hughes isimli 21 yaşındaki genç adam üniversitenin rugby takımında oyuncuydu. Bir maç sırasında ağır şekilde sakatlanan gencin boyundan aşağısı felç oldu ve sadece gözlerini oynatabilir hale geldi. Ancak o savaşmaya karar verdi.

Bir düğmeyle felçli genç yürümeye başladı

Tayland ve ABD'li doktorlar bir araya geldi. Connor'un vücuduna 400 milyon kök hücre enjekte edilmesini sağlayan minik bir implant takıldı ve böylece bacaklarına kavuştu. 15 Şubat 2016 - 10:32:00Bir düğme sayesinde felçli genç yürümeye başladı

20 yaşından beri yoğun bir şekilde tedavi gören Connor savaşmaya karar verdi. İskoçyalı genç adama uygulanan tedaviler sonuç vermiyordu. Ancak 400 milyon kök hücre omurgasına yerleştirilen elektronik implant ile genç adamın vücuduna enjekte edilerek çığır açan bir tedavi yapılana kadar.

9 YIL PİL ÖMRÜ VAR

Ocak ayında California'da yoğun bir egzersiz programı görmeye başlayan Hughes, implantın takılması ve kök hücre çalışmaları için Bangkok'a gitti. Connor'ın omurgasına 9 yıl pil ömrü olan, bacakları kontrol eden ve sinirleri harekete geçiren implant bağlandı. Bir düğmeye basılarak felçli olan genç adamın tekrar bacaklarını hissetmesi sağlandı.

TEKRARDAN BACAKLARINI HİSSETTİ

Connor implant takılmasının ardından şunları söyledi; "O kadar uzun zamandan sonra bacaklarımda karıncalanma hissetmek gerçekten tuhaftı. İmplant kapatıldığında ise göğsümden aşağısını kesinlikle hissetmedim. Bu cihaz bana gerçekten umut verdi."

FELÇLİ HASTALAR İÇİN UMUT

Cihazın en iyi sonucu vermesi için her gün açık olması gerekiyor. Eğer kapatılırsa Connor'ın yaptığı bütün pratikler boşa gidebilir. Amerika Birleşik Devletleri ve Tayland'ın beraber yürüttüğü Connor üzerindeki bu araştırma sonucunda genelde sırt ağrıları çekenlere verilen elektronik implantın felçli kişilerde işe yaradığı bulundu.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Projesi olmayan insan, kullanılan bir insan tipidir. Hedef belirleyip yola devam etmelidir.” dedi.
  • Ben en ufak bir sorunda bile ağlıyorum. Hayata küsmüs gibiyim ama böyle olmak istemiyorum.
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Randevu Al