Deprem Travma Psikolojisi

BİR DEDİKODU SİTESİ

BİR DEDİKODU SİTESİ

The New York Times

Just Jared (Sadece Jared), internetteki dedikodu bloglarının genelde acımasız olan dünyasında çok tutuluyor.

 


Jared Eng tarafından kurulan ve ünlülerle ilgili haberler veren site, kimseyi yargılamayan, neşeli bir yer. Veya Taylor Swift'in yakın tarihli bir videoda, Eng'e JustJared.com ile ilgili yaptığı yorumdaki gibi: "Sizler gerçekten hoşsunuz, olumlusunuz!" Bu durum, çalıştıkları ünlüleri adeta 28 yaşındaki Eng'in ayağına getiren basın danışmanlarının, onu neden övdüğünü açıklıyor. Los Angeles'taki halkla ilişkiler şirketi ID'nin Müdürü Kelly Bush, "Çoğu blogcu, önemsiz şeylerin üzerine atlayıp hüküm verir.

Eng çok başarılı, çünkü olumsuz davranmıyor" diyor. İnternetteki ziyaretçi trafiğini izleyen comScore'a göre, JustJared.com Aralık'ta 3,3 milyon ziyaretçi çekti. Site böylece, hem kendini "Dedikodu Kraliçesi" olarak tanımlayan Perez Hilton'ı hem de Jezebel, Vanity Fair, Radar Online ve the Hollywood Reporter gibi benzer siteleri geçti.

Ancak rekabeti umursamayan Eng, "Ben kimseye saldırmam. Site tamamen tarafsız ve olumlu" diyor. Eng bir süre önce Manhattan'daki Four Seasons Otel'de yaptığımız söyleşide, "Malum, Asyalı sendromu" diyerek birkaç içkiden sonra yüzünün kızardığını belirtip bardan su istedi. Beş erkek kardeşin üçüncüsü olan Eng, New York'un Queens semtinde büyümüş. Haftada ancak yarım saat televizyon izlemesine izin veren Çin kökenli ebeveynleri, okuması için üzerine düşmüş.

Eng altıncı sınıftayken, kişisel fotoğraflarını ve aklına gelen her şeyi koyduğu bir tür blog kurmuş. Columbia Üniversitesi'nde bilgisayar okumuş ama asıl bölümü popüler kültürmüş. Eng, "Şöhrete âşık olduğum dönemdi" diyor. Okul bitince Time'da işe başlayıp dergi dağıtımını incelemiş.

2005'te işten ayrılıp Just Jared'i kurmuş. Sonunda şöhretlerle ilgili atlatma haberleri kendi başına yayınlamaya başlamış. Eng, "İnsanlar bana güvenmeyi öğrendi" diyor. People dergisinin kapağına koyduğu Brad Pitt ve Angelina Jolie'yi, yeni doğmuş bebekleri Shiloh ile gösteren fotoğrafları ilk o yayınlamış. (Atlatma haberi "BİİZZ!" diye yayınlayan Eng, ünlem işaretlerini çok seviyor.) Ayrıca yeni şöhretlerin tanınmasında kendisinin de payı olduğunu söylüyor. Örneğin, "Tik Tok" adlı ilk single'ı çıkmadan önce Ke$ha hakkında yazmış.

Blog tutmak, şöhretlerle ilgili olsa bile cazip değil. Her gün uyanır uyanmaz işe koyulan ve yaklaşık 65 yazı giren Eng, bazen hiç uyumuyor. Just Jared'dan başka, Miley Cyrus ve benzerlerini konu alan Just Jared Jr. ve biri kişisel (@JaredEng) olmak üzere üç Twitter hesabı var. Just Jared'ın gelirlerinin neredeyse tümü MTV, NBC, Coca-Cola ve Disney gibi saygın reklam verenlerden geliyor. Eng'in eski bir hedge fonu simsarı olan kardeşi 33 yaşındaki Jason dâhil beş tam zamanlı çalışanı var.

Sitenin gelirini açıklamak istemeyen Jason Eng sadece, "Bu yıl milyonlu bir rakama ulaşacağız" diyor. Bu arada Just Jared, genç markayı büyütmek için yakın zamanda bir işletme danışmanını işe aldı. Eng, "Şöhretleri daima övdüm. Onları asla mahvetmek istemedim. Birçok sadık okurum olmasının nedeni bu" diyor.

THOMAS FUCHS JIM WILSON/THE NEW YORK TIMES DIMITRIOS KAMBOURIS/GETTY IMAGES

Alaycı siteler arasında bir istisna: Resimde Miley Cyrus ile görülen Jared Eng'in yazdığı Just Jared.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al