Deprem Travma Psikolojisi

Bir çocuksun sen!

Yaşları 6-13 arasında değişen çocukların şarkılar söyleyip dans ettiği müzik eğlence programı 'Bir Şarkısın Sen'in yeniden yayınlanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bir çocuksun sen!

Yaşları 6-13 arasında değişen çocukların şarkılar söyleyip dans ettiği müzik eğlence programı 'Bir Şarkısın Sen'in yeniden yayınlanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

ATV ekranlarında izleyiciyle buluşan program için 'Çocuklar yaşlarına uygun olmayan elbiseler giyiyor ve çok küçük yaşlarda şöhretle tanıştırılıyor' eleştirileri yapılıyor.

Psikolog ve pedagoglar bu programların reyting kaygısıyla çocuklar üzerinden ticari fayda sağlandığını ileri sürüyor. Üsküdar Üniversitesi Etiler Kliniği'nden Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan, yaşıtları gibi giyinmeyen ve davranmayan çocukların ileri yaşlarında problemler yaşayabileceğini söylüyor.  Programdan sonra çocukların daha önce severek yaptığı derslerden, oynadığı oyunlardan zevk almayacağını belirten Alparslan, buna bağlı olarak çocukların okul başarıları ve sosyal hayatlarının olumsuz etkilenebileceğini dile getiriyor. Alparslan, "Bunların çocuk üzerinde travma yapıcı etkisi olabilir. Bütün bu gerekçeler sebebiyle erken yaşta alıştığı çevre ve öğretilerinden uzaklaşıp hayal ürünü birçok vaatle çocukları bu yarışmalara alıp erişkin gibi davranmaya zorlamak çocuğa bir çeşit şiddet uygulamaktır." diyor.

ÇOCUK PROGRAMLARI İÇİN ETİK KURUL ONAYI ALINMALI

Yapımcıların bütün detayları düşünmesi gerektiğine değinen Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan, "Nasıl çocuklarda herhangi bir tıbbi araştırma yapmak için etik kurullardan onay almak gerekiyorsa TV'de çocukların kullanıldığı herhangi bir program için etik kurullardan onay alınmalı." önerisinde bulunuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al