BİR BAĞIMLININ FERYADI

BİR BAĞIMLININ FERYADI

DHA

Adana’da, 27 yaşındaki eroin bağımlısı tedavi olmak istiyor ama olamıyor. İsyan eden bağımlı feryat etti: Beni kurtarın.

 


Adana’da, 27 yaşındaki Halil Ç., eroin bağımlılığından kurtulmak için defalarca hastaneye başvurduğunu ancak her defasında kendisine sakinleştirici iğne yapıldıktan sonra yer olmadığı gerekçesiyle 3 ay sonraya randevu verilip evine gönderildiğini iddia etti.

Fırıncılık yaparken 2.5 yıl önce arkadaş ortamında uyuşturucu ile tanışan bekar Halil Ç., geçen sürede bağımlı hale geldi. Uyuşturucu nedeniyle işi bırakan Ç., babasından aldığı harçlıklarla eroin almaya başladı. Ancak bu para yetmeyince evdeki eşyayı satmaya başlayan Halil Ç.’nin aile fertleri ve arkadaşları ile arası bozuldu. Devamlı krize girmeye başlayan Ç., uyuşturucuyu bırakmak için Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne başvurdu. İddiaya göre hastane yetkilileri, yer olmadığını belirterek sakinleştirici yaptıkları Ç.’yi evine gönderdi.

Daha sonra farklı dönemlerde de hastaneye başvuru yaptığını ancak yer olmadığı şeklinde bilgi verildiğini öne süren Ç., “Artık son noktaya geldiğimi biliyorum. Çünkü bunu hissediyorum. Uyuşturucuyu bırakmak için annemden beni zincirle bağlamasını dahi istedim. Çünkü bulduğum parayı uyuşturucuya yatırıyorum. Para bulamazsam evdeki eşyayı satıyorum. Arkadaş ortamında başladığım uyuşturucuyu artık bırakmak istiyorum. Ancak kimse elimden tutmuyor. Tek isteğim hastaneye yatmak” dedi.

“ZİNCİRLE BAĞLAMAMI İSTİYOR”


Halil Ç.'nin anesi 44 yaşındaki Münire Ç. ise maddi olarak zor durumda oldukları için oğlunun tedavisini yaptıramadıklarını anlattı. Oğlunu hastaneye dahi yatıramadıklarını belirten 4 çocuk annesi Münire Ç., yaşadığı çaresizliği anlatırken şunları söyledi:

“Oğlum evdeki eşyanın büyük bölümünü sattı. Mutfağımda yemek koyacak tabak kalmadı. Bulduğu her şeyi götürüp paraya çevirip uyuşturucuya yatırıyor. Ancak her şeye rağmen o benim oğlum. Onu atamam. İlaç yazıyorlar, onu dahi alamıyoruz. Ancak her şeyden önemlisi tedavi olmasını istiyorum. Geçen hafta, kendisini zincirle bağlamamı istedi. Ancak içim elvermediği için bağlamadım. Evimizin üst katındaki odaya kilitledim. Ancak bana tuvalete gideceğini söyleyip, yine uyuşturucu alıp kullandı. Tek isteğim bir an önce oğlumun tedavi edilmesi.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al