BİP TEHLİKEYİ ARTIRIYOR

BİP TEHLİKEYİ ARTIRIYOR

BUGÜN

Senaristlerin repliklerde geçen küfür gibi ahlak dışı kelimeleri 'bip' sesiyle sansürlemesi telaffuz edilmesinden daha tehlikeli.

 


Televizyon dizilerinde küfür moda oldu. Senaristler, repliklerde geçen küfür gibi ahlak dışı kelimeleri 'bip' sesiyle sansürleyerek çok sık kullanmaya başladı. Uzmanlar ise bunun kelimenin telaffuz edilmesinden daha tehlikeli olduğunu savundu.

RTÜK kararıyla televizyon kanallarında küfürlü konuşmaların yasaklanması yapımcıların başka yöntemler denemesine neden oldu. Ezel, Behzat Ç, Kurtlar Vadisi gibi birçok dizide küfürlü konuşmalar 'Bip' sesiyle sansürleniyor.

Uzmanlar ise küfür kelimelerinin başka bir ses ile üzerinin örtülmesinin, kelimenin telaffuz edilmesinden daha tehlikeli olduğunu savunuyor. Çocuk Psikologu Uzmanı Dr. Aynur Sayım doğal afetleri veya cinayetleri uzun uzun işleyen programların çocuklara izlettirilmesi onlarda anksiyete, ölüm ve sevdiklerini kaybetme korkusu oluşturduğunu söyledi.

Çoğunlukla bu tür programlarda kullanılan 'bip' sesinin orada küfür edildiği gerçeğini ortadan kaldırmadığını söyleyen Sayım, "Yetişkinlerin seyretmesi gereken bu programları çocuklar seyretmemeli" uyarısında bulundu.

SANSÜR ÇÖZÜM DEĞİL


Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç ise küfrü bu yolla sansürlemenin çözüm olmadığını belirterek "O kelime sansürleniyor da olsa zaten oradaki ilişki izleyenlere kötü örnek olacak. Çocuk orada ne söylendiğini anlıyor. Genel olarak şiddete yönelik davranışların daha yaygın olarak kullanılmasına neden oluyor. Bu yüzden olumsuz örnek olacak dizileri çocuklar izlememeli. Çocuklar için uygun olmayan içerikler belli saatlerde yayınlanmalı" dedi.     

DAHA FAZLA DİKKAT ÇEKİYOR


Fatih Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Murat Yel de küfür kelimelerinin başka bir ses ile üzerinin örtülmesi son derece yanlış olduğunu bunun kelimenin telaffuz edilmesinden daha tehlikeli olduğunu kaydetti.  Yel "Çünkü insanlar dikkatini bu noktaya çekiliyor ve sonuç olarak tersine bir netice çıkıyor.

Dizi ve filmlerdeki sigara sahnelerinin de mozaiklenmesi ya da sigara yerine bir çiçek resmi konulması da insanların daha çok dikkatini çekmekten başka bir işe yaramıyor" şeklinde konuştu. Çocuk Psikologu Aynur Sayım ise 'bip' sesinin küfür edildiği gerçeğini ortadan kaldırmadığını, yetişkinlerin seyretmesi gereken dizileri çocukların seyretmemesi gerektiğini ifade etti.
Behzat Ç de izletmeyin dedi

Öte yandan özel bir Televizyon kanalında yayınlanan ve uygunsuz sahnelerin çok sık yer aldığı dizide Başkomiser Behzat Ç'yi canlandıran oyuncu Erdal Beşikçioğlu, dizinin çocuklara uygun bir dizi olmadığını ifade etmişti. Beşikçioğlu, "Lütfen çocuklarınıza seyrettirmeyin, çünkü Behzat Ç. örnek bir model değil" diyerek ilginç bir itirafta bulunmuştu. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al