BİLİŞİMLE YEŞEREN SAĞLIK

BİLİŞİMLE YEŞEREN SAĞLIK
Paylaş:

Haber: Şaban Özdemir
Fotoğraflar: Gürkan Karadere (NP GRUP)

SABİYAP tarafından organize edilen Sağlık Bilişim Zirvesi bu yıl “Bilişimle Yeşeren Sağlık” sloganıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezinde başladı.

 


Sağlık bilişim dünyasının zirvesi vizyonu ile gerçekleştirilen programın ana teması, “Green IT ile oluşturulan Green Healthcares ve Cloud Computing mimarisi” ile sağlık sektörüne yüksek seviyede enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.

Zirvede sağlık bilişiminde bugüne kadar konuşulmamış konular da masaya yatırılıyor. Öte yandan Dünyada ilk defa sağlık bilişim zirvesinde yeşil dijital hastane platformu yini bu etkinlikte katılımcıların dikkatine sunuluyor. Yeşil Dijital Hastane Platformu, bugüne kadar konuşulan gelecek teknolojilerini ve konseptlerini tek bir çatı altında bin 500 m2’lik alanda toplayarak gerçek zamanlı işleyen bir hastane kompleksi olma özelliğini de taşıyor.

Zirvede yer alan dijital hastane platformu, içerisinde barındırdığı sağlık, bilişim, mobilite, biyomedikal, telekomünikasyon ve enerji sektöründeki en son teknolojileri ile birlikte entegre çalışıyor olması katılımcıların beğenisini topluyor.

Ortadoğu, Afrika ve Balkan ülkelerinden uluslar arası katılımcıların yanı sıra zirveye Türk siyasi, kamu ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin de katılımları bekleniyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde gelen sağlık sektörü karar vericileri zirveyle birlikte sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeleri 13-14 Mayıs 2011 Haliç Kongre Merkezinde görme fırsatı yakalıyor.

Sağlık Bilişim Zirvesi’11, bu yıl "Bilişimle Yeşeren Sağlık" sloganı ile hastanelerin yeşil bilişim altyapısı ile yeşil hastanelerin nasıl oluşabileceğini ve bulut mimarisi ile ne derece tasarruf edeceğini konu alıyor.