Bilime, sanata ve hayata pozitif bakışın sırrı!

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Pozitif Psikoloji Kulübünün birlikte düzenlediği Bilime, Hayata ve Sanata Pozitif Bakış Söyleşisinin konuğu Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay'dı. Söyleşi, Merkez Kampüs Kuleli Salonunda gerçekleştirildi.

Bilime, sanata ve hayata pozitif bakışın sırrı!

Bilime ve hayata pozitif bir bakışı: herkesin kendi penceresinden yapması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tayfun Uzbay, kendi yöntemleri ile bulduğu mutluluk formülünü; doğal yetenek farkındalığını, geliştirme gayretiyle çarpıp üzerine kullanma olanağını ekleyip beklentilerinizin büyüklüğüne oranlamak olarak açıkladı ve bir şeyleri başarmak için ihtiyacımız olan üç şeyin; niyet, gayret, ümit olduğunu söyledi.

Bilime, sanata ve hayata pozitif bakışın sırrı!

İnsanlar alemi ile hayvanlar alemini karşılaştıran Uzbay, frontal ve limbik sistemin dengesinden de bahsederek, ikisi arasındaki dengenin doğru ve kararlı bir şekilde ayarlanması gerektiğine değindi.

Temel gereksinim etik olmak

Bütün demokratik ülkeleri  'bilim-hukuk-etik' üçgeni içerisinde ele alan Prof. Dr. Tayfun Uzbay, tabanında etik olmayan bir ülkenin, geri kalan kavramlarının da bir işe yaramayacağını dile getirdi.

Konuşmasında; Stanley Milgram Deneyi, Stanford Hapishane Deneyi ve Rosenhan Deneyi'ne atıfta bulunan Uzbay; bunların yanında, Einstein'nın 10 ilkesi ile Steve Wozniak 6 ilkesini de vererek bu tür deneylerin ve ilkelerin Pozitif Psikolojiye katkı sağladığını belirtti.

Pozitif olmak için alçak gönüllü olmak gerekli

Pozitif olmak için; tarafsız olma, özeleştiri yapma, özgüven sahibi olma, gücünün ve sınırlarının farkında olma, etik davranma, toplum çıkarlarını kendi çıkarlarından yukarıda görme gibi kavramların ele alınması gerektiğini söyleyen Uzbay, bu konuşmadaki en can alıcı noktanın 'alçak gönüllü olmak' olduğunu dile getirdi.

Belirsizliğin kötü bir şey olduğuna da değinen Uzbay; "Belirsizlik insanı en çok tedirgin eden ve üzen şeydir. Karanlıkta hiçbir şey göremeyeceğinizi bilirsiniz ama siste karşınıza ne çıkacağınızı bilemezsiniz." dedi.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, sözlerini ''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için bilgi sahibi olmalısınız. İdealist olun idealist yapıda insanlar yetiştirirsek ülkemizde gelişir vicdanımızda gelişir. Anı yaşayın hata yapmaktan korkmayın.'' diyerek tamamladı.

Etkinliği organize eden Pozitif Psikoloji Kulübü programında sonunda katılımından dolayı Prof. Dr. Tayfun Uzbay'a bir teşekkür çiçeği takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al