Bilimciler artık rüyalarımızı da izleyebiliyor

Bilimciler, rüya gören kişinin o anda yumruk haline getirdiği elinin hangi el olduğunu ayırt edebiliyor ve rüyaları izleyebiliyor.

Bilimciler artık rüyalarımızı da izleyebiliyor
Paylaş:

Bilimciler, rüya gören kişinin o anda yumruk haline getirdiği elinin hangi el olduğunu ayırt edebiliyor ve rüyaları izleyebiliyor.

Haber1İlk kez bir insanın beyin etkinliklerinden o anda rüyasında ne gördüğünü okuyabilen Alman bilim insanları, rüya gören kişinin o anda yumruk haline getirdiği elinin hangi el olduğunu ayırt edebiliyorlar. Bu, beynin rüya anında, kişinin uyanıkken elini yumruk haline getirdiği anda beyinde benzer sinyal motifinin görülmesi sayesinde mümkün olmuş. Gerçi bu henüz bir ön araştırma. Ama yine de REM evresindeki rüya içeriklerinin görüntülenebileceğini kanıtlamış olduk diyor Münih Max-Planck Psikiyatr Enstitüsü’nden Michael Czisch, Current Biology dergisinde. Rüyaları görüntülemek bugüne kadar neredeyse imkânsızdı. Rüya içeriklerinin doğrudan doğruya okunmaması, insanların rüyalarını kontrol edememeleri dolayısıyla da önceden planlanmış davranışları yerine getirememeleriyle ilgilidir. Bu nedenle bir rüya deneyiminin, uyanık haldeyken yaşanan deneyimle aynı beyin etkinliğine sebep olup olmadığı saptanamıyor. Oysa etkinlik motifinden, insanın o anda rüyasında ne gördüğünü anlayabilmek için bu karşılaştırma gereklidir. Bilim insanları bu engeli aşabilmek için lüsid rüya (kontrollü rüya) görebilen kişilerle çalışmış. Bu durum beyin akımları ve tüm kasların gevşemesi açısından bakıldığında rüyalı uyku evresine benzemekte. Fakat diğer birçok insanın aksine, lüsid rüya görenler rüyalarını kontrol edebiliyorlar. Katılımcılar ilk önce ayıkken dönüşümlü olarak sol ve sağ ellerini yumruk haline getirirken, bilim insanları da fonksiyonel çekirdek spintomografisi yardımıyla katılımcıların beyin etkinliklerini takip etmişler. Bu teknik kan dolaşımının hangi beyin bölgelerinde daha iyi ve dolayısıyla da etkin olduğunu göstermekte. Daha sonra katılımcılardan uyumaları ve ellerini yumruk haline getirmeleri istenmiş. Böylece ölçümler sayesinde beynin rüya sırasında da ayıkken görülen etkinlik motifini yansıttığı görülmüş. İki durumda da ellerin hareketlerinden sorumlu beyin kabuğu bölümleri etkinleşmiş. Araştırmacılar sinyallerin beynin sağ veya sol tarafında yoğunlaşmasına bakarak da rüya görenin o anda hangi ellini yumruk haline getirdiğini görebilmişler. Araştırmacılara göre sonuçlar, rüya içeriklerinin ölçülebilir olduğunu göstermekte. CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ