BİLİM NEREDE NP ORADA

NP GRUP psikiyatri alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından izliyor anında uyguluyor…

NP GRUP, Amerika Psikiyatri Derneği tarafından bu yıl 164'üncüsü düzenlenen kongrede de yerini aldı.


"Bilimden sağlığa" sloganıyla kurulduğu ilk günden buyana profesyonel kadrosuyla hizmetlerini sürdüren NP GRUP, tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerini nerede olursa olsun yerinde takip ediyor.

Toplumun ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verme ve ruh sağlığı seviyesini yükseltme ilkesini benimseyen NP GRUP, Amerika Psikiyatri Derneği (American Psychiatric Association) tarafından bu yıl 164'üncüsü düzenlenen kongre için Hawaii'deydi. Dünya ülkelerinden yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı kongrede NP GRUP, oluşturduğu stantla hem hizmetlerini tanıttı hem de psikiyatri alanındaki bilimsel gelişmeleri yakından görme fırsatı yakaladı.

Ülkemizden kurumsal düzeyde sadece NP GRUP'un katıldığı uluslar arası organizasyona NP GRUP'tan Üsküdar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, NPİSTANBUL Hastanesi İdari Koordinatörü Furkan Tarhan ve NPİSTANBUL Hastanesi İnsan Kaynakları ve Kalite Yöneticisi Serdar Karagöz katıldı. Kongreye ilişkin bilgi veren Karagöz, 150 stant arasında en çok ziyaret edilen ve ilgi gören stant olduklarını söyledi.

Karagöz;

Dünyaca ünlü hastaneler, ilaç firmaları, tıbbı cihaz pazarlayan firmaların bu kongrede stantları vardı. Biz de onlardan biriydik. Bu yıl 5 bin katılım oldu. 3 gün içinde bin kişi standımızı ziyaret etti. Hastanemizi, polikliniklerimizi ve üniversitemizi tanıttık. Çalışmalarımızı, modern hizmetlerimizi katılımcılara anlattık. Çok iyi geri bildirimler aldık. İstanbul'da böyle hastane olması birçok kişiyi şaşırttı. Geçen yıl katılanların gözleri bizi aradı ve orada buldu da. Çok geniş çaplı bir kongre oldu. Psikiyatride bilimsel gelişmelerin konuşulup, tartışıldığı kurslar ve seanslar düzenlendi bizim için çok faydalı oldu.

NP'YE İLGİ YOĞUNDU

En kalabalık stantlardan biriydi standımız. Geçen yıl da öyle oldu. Katılımcılara ikram ettiğimiz Türk lokumu oldukça rağbet gördü. Nazar boncuğu dağıttık standımızı ziyarete gelenlere. Üsküdar Üniversitemiz çok dikkat çekti. Öyle ki bizimle çalışmak isteyen yaklaşık 300'e yakın başvuru aldık.

EĞİTİM VE STRATEJİDE İŞBİRLİĞİ

Psikiyatri alanında kökleşmiş hastanelerin resepsiyonlarında bulunduk. Önemli isimlerle aynı masada buluştuk ve neler yapabilirizi konuştuk. Bu yıl eğitim ve stratejik işbirliği alanında bir takım şeyleri yapmak için sözleştik. Yabancı ülkelerden psikiyatri uzmanları kendi hastalarını bize yönlendirmek istediklerini söyleyerek bağlantılar kurduk.

NP DÜNYA STANDARTLARINDA

Hastaneler kendi yapılanmalarıyla ilgili bizden paylaşımda bulunmamızı talep ettiler. Klinik paylaşımlarımız oldu ve kendi kendimizi değerlendirme imkânı da bulduk. Dünya standartlarında olduğumuzu bu kongrede bir kez daha gördük.

Türkiye'den kurumsal düzeyde yine biz vardık sadece. Geçtiğimiz yıl bizi ziyaret edenler bu yıl da kendileri arayıp buldu. Daha çok farkındalık oluşturmak amacımız. Psikiyatrik gelişmeler neler, dünya standardında nasıl hizmet sunarız o amaçla gittik. Paylaşımlarla da onu sağladığımızı düşünüyorum.

Biz geçtiğimiz yıldan buyana tedavi kalitesi adına çok çalışma yaptık. Kalite yönetim sistemi JCI ve ISO 9001; 2008 standartlarına uygun şekilde yapılandırmaya başlayan ilk nöropsikiyatri hastanesi olduk. Uluslar arası düzeyde bir yönetim sistemiyle bütün süreçleri takip etiğimizin bir kanıtı bu. Kalite adına JCI ve ISO 9001: 2008 kalite yönetim sistemi yapılandırılması ile başlanan kalite yolculuğuna dünyada en çok bilinen, en çok kabul görmüş sağlık standardizasyon modeli Joint Commission İnternational(JCI) Hastane Akreditasyon çalışmaları ile devam edecektir.

Biz hastane olarak hep daha iyiyi nasıl yapabiliriz bunu hedefledik. Şunu açık gönüllülükle ifade etmem gerekir ki uluslar arası düzeyde sağlık hizmeti için yurt dışına gitmeye gerek yok. NP bunu varlığıyla ortaya koyuyor zaten. Biz o nedenle oradaydık.

 

Psikiyatrinin günceli nedir onun gözlemledik. Çünkü bazı klinik uygulamalar zamanla ortadan kalkıyor. Bu gibi bilimsel çalışmaların paylaşıldığı ortamlarda bulunmazsanız geri kalırsınız. Bu da doğrudan hastaya yansır. Keşke buradaki bütün özel ve devlet kurum ve kuruluşları katılımda bulunup paylaşımlar yapabilselerdi. Bu kongreler için aylarca çalışıyoruz. Biz neler yapabilir ve neler alabiliriz bunun arayışında olduk hep. En iyisi neyse hasta tedavisi açısından en efektifi ve güvenlisi nerede ise biz orada olmaya çalışıyoruz, çalışacağız da." Dedi.  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al