Deprem Travma Psikolojisi

BİLGİSAYARLAR YÖNETECEK

BİLGİSAYARLAR YÖNETECEK

Milliyet

Yeni nesil akıllı bilgisayarlar hastaneden, hapishaneye her yerde insan hayatına giriyor.

 


New York Times gazetesine göre, bu son model akıllı bilgisayarlar kayıp bir çocuğun bulunmasından hastaların tansiyonun ölçülmesine, seyircilerin bir filmde verdikleri tepkinin değerlendirilmesinden hapishanelerde tehlikeli durumlarda alarm verilmesine kadar birçok farklı alanda insanların işini kolaylaştıracak.

İşte, son dönemde geliştirilen ve üzerinde çalışılan akıllı bilgisayarlar:


-  Hapishanelerde kullanılmaya başlanan bilgisayarlar mahkûmlar arasında bir sürtüşme başladığında durumu anlayıp alarm veriyor.

-  ABD’nin New York eyaletinde bir hastanede kullanılmaya başlanan bilgisayar sistemi doktorlara ellerini yıkamayı unuttukları hatırlatılıyor ya da bir hasta yataktan düşmek üzereyken alarm veriyor.

-  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Daniel J. McDuff’un geliştirdiği bilgisayarlı ayna, karşısında duranların yüzlerini tarayarak, insan gözüyle görülmeyen detayları değerlendiriyor, Mesela kişinin nefes alma hızını, kanındaki oksijen seviyesini ve tansiyonu ölçüyor.

-  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Rana El Kalioubu’nin geliştirdiği sistemle, otizmli çocukların, diğer insanların duygularını algılayabilmeleri kolaylaştırılacak.

-  İnsanların jest ve mimikleri ile duygularını ölçen bilgisayarlar sayesinde, sinema filmleri gösterime girmeden önce, ön gösterimde kişilerin verdikleri tepkiler ölçülerek, film üzerinde rötuşlar yapılabilecek.

-  ABD Adalet Bakanlığı, geliştirilmiş yüz tarama sistemi bulunan bilgisayarlar sayesinde, aranan teröristlerin, kayıp çocukların ya da yolunu kaybetmiş Alzheimer hastalarının bulunmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

-  Ordunun robotlara entegre ettiği yeni bilgisayar programları bunların savaş alanında gözcü işlevi görmesini sağlıyor. Akıllı programlar düşmanı ve şüpheli durumları tespit edebiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al