BİLGİSAYARLAR YÖNETECEK

BİLGİSAYARLAR YÖNETECEK

Milliyet

Yeni nesil akıllı bilgisayarlar hastaneden, hapishaneye her yerde insan hayatına giriyor.

 


New York Times gazetesine göre, bu son model akıllı bilgisayarlar kayıp bir çocuğun bulunmasından hastaların tansiyonun ölçülmesine, seyircilerin bir filmde verdikleri tepkinin değerlendirilmesinden hapishanelerde tehlikeli durumlarda alarm verilmesine kadar birçok farklı alanda insanların işini kolaylaştıracak.

İşte, son dönemde geliştirilen ve üzerinde çalışılan akıllı bilgisayarlar:


-  Hapishanelerde kullanılmaya başlanan bilgisayarlar mahkûmlar arasında bir sürtüşme başladığında durumu anlayıp alarm veriyor.

-  ABD’nin New York eyaletinde bir hastanede kullanılmaya başlanan bilgisayar sistemi doktorlara ellerini yıkamayı unuttukları hatırlatılıyor ya da bir hasta yataktan düşmek üzereyken alarm veriyor.

-  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Daniel J. McDuff’un geliştirdiği bilgisayarlı ayna, karşısında duranların yüzlerini tarayarak, insan gözüyle görülmeyen detayları değerlendiriyor, Mesela kişinin nefes alma hızını, kanındaki oksijen seviyesini ve tansiyonu ölçüyor.

-  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Rana El Kalioubu’nin geliştirdiği sistemle, otizmli çocukların, diğer insanların duygularını algılayabilmeleri kolaylaştırılacak.

-  İnsanların jest ve mimikleri ile duygularını ölçen bilgisayarlar sayesinde, sinema filmleri gösterime girmeden önce, ön gösterimde kişilerin verdikleri tepkiler ölçülerek, film üzerinde rötuşlar yapılabilecek.

-  ABD Adalet Bakanlığı, geliştirilmiş yüz tarama sistemi bulunan bilgisayarlar sayesinde, aranan teröristlerin, kayıp çocukların ya da yolunu kaybetmiş Alzheimer hastalarının bulunmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

-  Ordunun robotlara entegre ettiği yeni bilgisayar programları bunların savaş alanında gözcü işlevi görmesini sağlıyor. Akıllı programlar düşmanı ve şüpheli durumları tespit edebiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al