BİLGİSAYARI BİLE GEÇTİLER

BİLGİSAYARI BİLE GEÇTİLER

A.A

‘Riziko’ yarışmasının Amerikan versiyonunda 2 yarışmacı bilgisayara karşı bilgide öne geçmeye çalıştı.

 


 Amerikalı şirketin geliştirdiği süper bilgisayarlardan ‘Deep Blue’ bir süre önce, Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’la karşılaştırıldı. 3 dakikada 60 milyar hamleyi gözden geçirebilen Deep Blue, 1997’de Kasparov’u yendi.

Amerikalı şirketi IBM bu kez bir başka süper bilgisayarı ‘Watson’ insana karşı bilgi yarışına soktu. Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u yenen IBM Deep Blue’dan sonra şimdi de IBM Watson adlı süper bilgisayar bilgi yarışmasına alındı. “Watson”, yarışma tarihinin en başarılı iki yarışmacısı Ken Jennings ve Brad Rutter’le 3 bölüm sürecek mücadele etmeye başladı.

İlk bölümde Watson, Rutter ile berabere kalarak 5 bin dolar kazandı. İkinci bölümde süper bilgisayar Watson rakiplerini geride bıraktı. Watson bölüm sonunda 35 bin 734 dolar kazanarak en yakın rakibi Rutter’a 25 bin dolar fark attı. Soruları algılayabilmesi ve anında tepki vermesiyle büyük ilgi çeken Watson’un son turu da kazanması halinde IBM’in 1 milyon dolarlık bağış yapacağı belirtildi.

İnsana karşı yarıştırılan bilgisayarın 15 trilyon bit’lik hafızası olduğu halde konuyu bazen algılayamadığı ve komik yanıtlar verdiği belirtildi. Ayrıca coğrafya bilgisinin de tartışılır olduğu ifade edildi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al