BİLGE ÇINARLARIN PROJESİ

BİLGE ÇINARLARIN PROJESİ

A.A

60 yaş  üstü vatandaşlar için oluşturduğu Bilge Çınarlar Kulübü'nün üyeleri De-Ni-To Projesi'ni  hazırladı.

 


Karşıyaka Belediyesi'nin 60 yaş  üstü vatandaşlar için oluşturduğu Bilge Çınarlar Kulübü'nün üyeleri, dede, nine  ve torun kelimelerinin baş harflerinden oluşan “De-Ni-To” Projesi'ni  hazırladı.

Yaşlılar, proje kapsamında torunları yaşındaki ilköğretim öğrencileriyle  okullarda, gezilerde bir araya gelerek meslekleri ve hayat hakkında deneyimlerini  aktarmayı hedefliyor.

Grubun sözcüsü Bülent Kocakurt (65) Ziraat Mühendisi olduğunu, gıda  sektöründen emekli olduğunu belirterek, kulüpte 120'ye yakın 60 yaş üstü kişinin  bir araya geldiğini ve müzik, resim, bilgisayar gibi konularda düzenlenen  kurslara katıldıklarını söyledi.

Kulüpte öğretmen, doktor, sendikacı, politikacıların olduğunu anlatan  Kocakurt, tüm yaşlıların deneyimlerini genç kuşaklara aktarması için De-Ni-To  Projesi hazırladıklarını, projeyi İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sunacaklarını  kaydetti.

Öncelikle torunları yaşındaki ilköğretim öğrencilerine iş ve hayat  hakkında bildiklerini anlatmayı hedeflediklerini kaydeden Kocakurt, şunları  söyledi:

“Biz de ana babayken meşguldük, hayatla cebelleşiyorduk. Şimdiki anne  babalar da öyle. Bazen çocuklarıyla tam anlamıyla alakadar olamayabilirler.  Okullar da meslekler konusunda çocukları yeterince yönlendiremiyorlar. Biz boş  derslerde okullara gidebiliriz. Doktor nine ve dedeler, doktor olmak isteyen  küçüklerin sorularını yanıtlayabilir. Öğretmen emeklisi bir bilge çınar, meslek  hakkında bildiklerini okullarda paylaşabilir. Nine veya dede bir süt fabrikasına  ilköğretim öğrencisiyle gidip gezebilir. Hayatı daha iyi anlaması için  torunlarımızla geziler yapacağız. Meslekle ilgili veya çevre konusunda elimizden  geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız. Aramızda bir güreşçi var mesela.  Çocuklar okulda tekvando yerine güreşi de öğrenebilir. Biz bu sohbetleri  gelecekle sohbet olarak değerlendiriyoruz, torunlar da geçmişle sohbet  edebilecekler.”

Bülent Kocakurt, lise çağındaki öğrencilerin de mesleklerine karar verme  aşamasında olduğunu, proje kapsamında severek onlara yardımcı olabileceklerini de  sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al