BIKKINLIKLA SAVAŞIN

e-kolay

Hızlı çözüm

Önce, sizi gerçekten neyin sıktığını belirlemek için halihazırdaki egzersiz rutininizi değerlendirmeye alın. En sevdiğiniz aktivite üzerine yeni bir varyasyon - örneğin, step-aerobik yerine kickbox, veya makinede çalışma yerine serbest ağırlık kaldırma - artık tadı kaçmış olan rutin egzersizlerinize yeni bir soluk getirmek için yeterli olabilir.

Eğer devamlı iç mekanlarda egzersiz yapıyor, koşu bandında veya kondüsyon bisikletinde kilometreler kat ediyorsanız, biraz manzaranızı değiştirin ve çalışmanızı dışarıya taşıyın. Patikalarda dere-tepe koşun, yürüyün, bisiklete binin; mevsim uygunsa havuz yerine gölde veya denizde yüzün.

Daha büyük değişiklikler

Rutin egzersizlerinize yeni boyutlar getirmek yeterli olmuyorsa, daha büyük değişikliklerin zamanı gelmiş demektir. Tamamen farklı, yeni bir aktiviteye başlayın - özellikle de yapacağınızı aklınızın ucundan geçirmediğiniz bir şeye... Mesela, şimdiye kadar hep tek başınıza çalıştıysanız, voleybol veya basketbol gibi bir takım sporuna başlayın. Ya da, hep yapmaya çekindiğiniz bir aktiviteye yazılın; maceraya olan susuzluğunuzu bir kaya-tırmanışı kursunda gidermek gibi - tabi, önce kapalı bir mekandaki tırmanma duvarıyla başlayıp tecrübe kazandıktan sonra dışarı açılmakta fayda var...

Yol arkadaşı

Yoğun bir iş gününün ardından yalnız başına egzersiz yapmak, biraz kafa dinlemek için bir vaha bulmak gibi olsa da, belki de bir refakatçiye de ihtiyacınız vardır. Egzersiz arkadaşlığı, günlük rutine sosyal bir boyut katar. Bir arkadaşınıza beraber egzersiz yapmayı teklif edin - eğer sizi bekleyen birisi varsa, günlük antrenmanı savsaklamazsınız.

Hemen her spor dalının veya aktivitenin bir kulübü ya da kursu vardır; özellikle aradığınız bir aktivite varsa, çevrenizdeki jimnastik salonlarına ve spor kulüplerine sorun. Kalabalık bir ortamda olmak, aynı zamanda meziyetlerinizi geliştirmek için sizi zorlar. Mesela, doğa sporları kulüplerinin organize ettiği, keyif alacağınız trekkinglere veya bisiklet kulüplerinin gerçekleştirdiği toplu gezilere katılın.

Kendinize meydan okuyun

Çoğu kişi egzersizi sadece vücut şeklini korumak için yapar, ki zaten bu da genellikle yeterli bir motivasyondur. Ama bir hedef belirlemek, örneğin 10 kilometrelik bir kros yarışına katılıp bitirmek veya boğazı yüzerek geçmek, yaptığınız egzersize özel bir anlam katacaktır.

Önce, yaptığınız egzersizin çeşitli aşamalarında ani hız denemeleri ile başlayın. Bu, ilerideki ağaca kadar atağa kalkmak gibi basit ve plansız da olabilir, havuzda bir hızlı bir yavaş tur atmak gibi organize de olabilir.

Çeşit katın

Profesyonel atletler, çapraz-idman kavramının öncülüğünü yaptılar. Bu yöntem, biz sıradan insanlar için de işe yarar. Eğer genellikle tek bir aktivite üzerinde yoğunlaşıyorsanız, haftanın birkaç günü onun yerine başka bir egzersiz yapın. İdeal bir egzersiz programının içinde, kondüsyon, ağırlık ve esneme çalışmaları bulunur.

Bir mola verin

Bazen, gerçekten de egzersize biraz ara verme ihtiyacı duyarsınız. Durum buysa, günlük rutininizi bırakın ve başka aktivitelerde bulunmaya yönelin. Hatta, önceden yapmaktan en çok hoşlandığınız aktivitenin pabucunu dama atacak bir yenisini bile bulabilirsiniz.

Bıkkınlığa karşı bir kez savaşa giriştiğinizde, egzersizin sıkıcı ve sıradan hale gelmesinin önüne geçecek hileleri de öğrenmeye başlayacaksınız. Yeni bir spor dalı, yeni kurslar, yeni arkadaşlar... Hatta, ilk göz ağrısı olan egzersizlere biraz çeşni katmak bile, o günkü egzersizinizi yapmaktan kaçmak için uyduracağınız yaratıcı mazeretler düşünmekten sizi kurtarır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al