Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1946’da ipli bikininin ortaya çıkması sansasyon yaratmıştı. Bu minik kumaş parçası nasıl oldu da bir tasarım ikonu haline geldi?

Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1940’larda atom bombası denemelerinin yapıldığı Pasifik’teki küçük bir mercan adasının, dünya çapında bilineceği ve yazın vazgeçilmez giysilerinden birine ismini vereceği kimin aklına gelirdi?

Fransız makina mühendisi ve bikininin babası olarak anılan tasarımcı Louis Réard, boyutunun küçük etkisinin büyük olmasından dolayı bu kostüme ‘bikini’ adını verdi.

Hikâye şöyle: Ailesinin Paris’teki iç çamaşırı şirketini devralan Réard, moda tasarımcısı Jacques Heim ile dünyanın en küçük iki parçalı kostümünü üretmek için yarışa girmiş. Saint-Tropez’deki kadınların güneşlenmek için giysilerinin paçalarını katladığını fark etmiş. Réard teknik becerisini kullanarak ölçüleri küçültmüş ve 1946’da ipli üçgen bikini tasarımını sunmuş. Paris Gazinosu’ndan çıplak bir dansçı üzerinde eserini sergilediğinde kültürel bir sansasyon yaratmış. Böylece ilk kez bikini altları göbek altına inmiş. Ama ondan önce iki parçalı yüzme kıyafetinin ilk tasarımını 1913’te Carl Jantzen yapmış.

Réard’ın tasarımı on yıl öncesinde sahillerde boy gösteren tuniklerden büyük farklılık gösteriyormuş. Reklamcıların “ne kadar küçükse o kadar iyi” yaklaşımı sonucu öyle bir noktaya varılmış ki, bikini yüzük içinden geçirilebiliyorsa ancak o zaman bikini adını hakediyor anlayışı gelişmiş.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al