Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1946’da ipli bikininin ortaya çıkması sansasyon yaratmıştı. Bu minik kumaş parçası nasıl oldu da bir tasarım ikonu haline geldi?

Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1940’larda atom bombası denemelerinin yapıldığı Pasifik’teki küçük bir mercan adasının, dünya çapında bilineceği ve yazın vazgeçilmez giysilerinden birine ismini vereceği kimin aklına gelirdi?

Fransız makina mühendisi ve bikininin babası olarak anılan tasarımcı Louis Réard, boyutunun küçük etkisinin büyük olmasından dolayı bu kostüme ‘bikini’ adını verdi.

Hikâye şöyle: Ailesinin Paris’teki iç çamaşırı şirketini devralan Réard, moda tasarımcısı Jacques Heim ile dünyanın en küçük iki parçalı kostümünü üretmek için yarışa girmiş. Saint-Tropez’deki kadınların güneşlenmek için giysilerinin paçalarını katladığını fark etmiş. Réard teknik becerisini kullanarak ölçüleri küçültmüş ve 1946’da ipli üçgen bikini tasarımını sunmuş. Paris Gazinosu’ndan çıplak bir dansçı üzerinde eserini sergilediğinde kültürel bir sansasyon yaratmış. Böylece ilk kez bikini altları göbek altına inmiş. Ama ondan önce iki parçalı yüzme kıyafetinin ilk tasarımını 1913’te Carl Jantzen yapmış.

Réard’ın tasarımı on yıl öncesinde sahillerde boy gösteren tuniklerden büyük farklılık gösteriyormuş. Reklamcıların “ne kadar küçükse o kadar iyi” yaklaşımı sonucu öyle bir noktaya varılmış ki, bikini yüzük içinden geçirilebiliyorsa ancak o zaman bikini adını hakediyor anlayışı gelişmiş.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al