Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1946’da ipli bikininin ortaya çıkması sansasyon yaratmıştı. Bu minik kumaş parçası nasıl oldu da bir tasarım ikonu haline geldi?

Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1940’larda atom bombası denemelerinin yapıldığı Pasifik’teki küçük bir mercan adasının, dünya çapında bilineceği ve yazın vazgeçilmez giysilerinden birine ismini vereceği kimin aklına gelirdi?

Fransız makina mühendisi ve bikininin babası olarak anılan tasarımcı Louis Réard, boyutunun küçük etkisinin büyük olmasından dolayı bu kostüme ‘bikini’ adını verdi.

Hikâye şöyle: Ailesinin Paris’teki iç çamaşırı şirketini devralan Réard, moda tasarımcısı Jacques Heim ile dünyanın en küçük iki parçalı kostümünü üretmek için yarışa girmiş. Saint-Tropez’deki kadınların güneşlenmek için giysilerinin paçalarını katladığını fark etmiş. Réard teknik becerisini kullanarak ölçüleri küçültmüş ve 1946’da ipli üçgen bikini tasarımını sunmuş. Paris Gazinosu’ndan çıplak bir dansçı üzerinde eserini sergilediğinde kültürel bir sansasyon yaratmış. Böylece ilk kez bikini altları göbek altına inmiş. Ama ondan önce iki parçalı yüzme kıyafetinin ilk tasarımını 1913’te Carl Jantzen yapmış.

Réard’ın tasarımı on yıl öncesinde sahillerde boy gösteren tuniklerden büyük farklılık gösteriyormuş. Reklamcıların “ne kadar küçükse o kadar iyi” yaklaşımı sonucu öyle bir noktaya varılmış ki, bikini yüzük içinden geçirilebiliyorsa ancak o zaman bikini adını hakediyor anlayışı gelişmiş.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al