BİBERONLAR VE PET ŞİŞELER MASUM

BİBERONLAR VE PET ŞİŞELER MASUM
Paylaş:

BİBERONLAR VE PET ŞİŞELER MASUMBiberon ve metal kutuların içine kadar pek çok üründe kullanılan BPA maddesi zararsız çıktı.

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kısa adı BPA olan Bisfenol A'nın kullanıldığı ürünlerin insan sağlığını olumsuz etkilediğine, dair haberler üzerine PAGEV Başkanı'ndan açıklama geldi.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, insan sağlığına olumsuz etkilerine ilişkin BPA hakkında dünya sağlık otoriteleri tarafından verilmiş bir karar olmadığını belirterek, insanların BPA'nın bulunduğu ürünleri kullanmakta herhangi bir çekince yaşamaması gerektiğini belirtti. 

Selçuk Aksoy, son olarak Eylül ayında, ABD hükümetine bağlı olarak çalışan ve kimyasalların toksik etkileri üzerine bilimsel veriler sağlayan, Ulusal Toksikoloji Programı NTP'nin (The National Toxicology Program) Bisfenol A'nın üreme ve büyüme üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olduğuna ilişkin somut bir kanıt olmadığını açıkladığını belirtti. NTP'nin yaptığı bilimsel araştırma sonucu hazırladığı raporda, tüm yaş aralıkları ve gruplarda Bisfenol A'nın etkisinin önemsiz, göz ardı edilebilir düzeyde olduğu yer aldı.

PAGEV Başkanı Aksoy, BPA maddesinin gıda ambalajlarından, biberonlara ve metal kutuların içine kadar pek çok üründe bulunduğunu ve geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu söyledi. İnsanların bu ürünleri kullanmaktan korkmaması gerektiğinin altını çizen Aksoy, sonuçları ispatlanmayan ve tahminlere dayanan araştırma sonuçlarına itibar etmemek gerektiğini belirtti. Aksoy, ayrıca haberlerde yapılan önemli bir yanlışa dikkat çekerek, "BPA maddesi pet şişelerde ve çatal, kaşık, bıçak, CD kapları gibi ürünlerin yapıldığı plastik tiplerinde bulunmuyor. Yanlış tercümeden kaynaklandığını düşündüğümüz bu hatayı düzeltmek gerek." dedi.

PAGEV Başkanı, uluslararası alanda BPA ile ilgili tartışmaların sürdüğünü ancak BPA'nın insan sağlığını tehdit ettiğine ya da olumsuz etkilediğine ilişkin kesin bir bilimsel verinin olmadığını vurgulayarak, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) de BPA lehine karar aldığını dile getirdi.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, gıda ile temas eden polikarbonat ürünlerin yanı sıra kuvöz, böbrek diyaliz makinesi gibi sağlık araçlarında ve pek çok sektörde kullanılan BPA konusunda hiç kimsenin tereddütte kalmamasını istedi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ile Avrupa Gıda Sağlığı Otoritesi'nin kabul ettiği güvenli sınır değerlerinin 100 kat güvenlik payı içerdiği belirten Aksoy, "Uluslararası gelişmeleri ve BPA ile ilgili tartışmaları yakından izliyoruz. İnsanların kesin bilimsel verilere ve sonuçlara dayanmayan haberler nedeniyle korkmasını istemiyoruz. Bu konuda kamuoyunu gerçek bilgilerle aydınlatmak bizim görevimiz. Biberon ve gıda ambalajları gibi ürünler hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Hiç kimse kendisinin ve ailesinin sağlığının bozulmasını istemez. Polikarbonatlardaki BPA maddesi, otoriteler tarafından belirlenen kadarıyla ve çok çok düşük oranlarda bulunduğu için insan sağlığına herhangi bir zarar vermez." diye konuştu.

Zeynep Güçlücan