Deprem Travma Psikolojisi

Beyninizi koruyacak 10 öneri

İşte yaz aylarında beyninizi koruyacak 10 öneri…

Beyninizi koruyacak 10 öneri

İşte yaz aylarında beyninizi koruyacak 10 öneri…

beyinYaz aylarında sanılanın aksine tansiyonun yükselmediğini, su ve tuz kaybına bağlı olarak genellikle düşük tansiyon problemiyle karşılaşıldığını belirten Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Babür Dora, bu durumun beraberinde halsizlik, yorgunluk, bayılma ya da bayılacakmış gibi olma, baş dönmesi, göz kararması gibi bulguları getirebildiğini bildirdi. Yaz aylarında tansiyon değerlerinin kış aylarına göre daha düşük seyrettiğini belirten Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Babür Dora,  yeterince sıvı tüketmemenin tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği, halsizlik ve yorgunluğa neden olabildiğini bildirdi. Prof. Dr. Babür Dora, şu bilgileri verdi: “Sıcak havalarda kan basıncı yükselme değil düşme eğilimi göstermektedir. Yapılan çalışmalar kan basıncının kış aylarında yaza göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Örneğin Çin’de yapılan bir çalışmada kan basıncının kış aylarında yaza göre 10 mmHg fark ettiği gösterilmiştir. Yaz aylarında kan basıncındaki bu düşüşün en önemli nedenleri cilt damarlarında genişleme, terleme ve su ve tuz kaybıdır. Bu beraberinde halsizlik, yorgunluk, bayılma ya da bayılacakmış gibi olma, baş dönmesi, göz kararması gibi bulguları getirebilmektedir.”

NEM ORANINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER İNME RİSKİNİ ARTIRIYOR

İnme riskinin de ani sıcaklık ve nem oranı değişimleri ile ilişki gösterdiğini hatırlatan Prof. Dr. Dora, “Nem oranlarındaki ani düşme veya yükselmeler inme açısından risklidir. Yine hava sıcaklığındaki ani düşmeler, gelişen inmenin ölümcül olma ihtimalini artırmaktadır” dedi.

KLİMA UYARISI

Prof. Dr. Babür Dora, sinüzite bağlı baş ağrılarının daha çok kış aylarında görülmekle birlikte yazın klimalı ortamların etkisiyle yaz mevsiminde de görülebildiğini belirterek, “Klimalar bazı migrenlilerde de baş ağrısını tetikleyebilmektedir” uyarısında bulundu.

YAZ AYLARINDA BEYNİNİZİ KORUYACAK 10  ÖNERİ

-  Yaz aylarında güneşin ışınlarının en dik açıyla geldiği saatler olan 11:00-16:00 arasında açık havada gezmeyin. -  Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıdaysanız mutlaka başınızı koruyacak şapka vb kullanın. -   Bol bol sıvı tüketin. - Yemeklerde daha hafif besinler tercih edin. -  Geceleri uyuduğunuz ortamın serin, havadar ve sessiz olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyku almaya çalışın. - Aşırı Alkol almaktan kaçının. Gündüz saatlerinde alkol tüketmemeye çalışın. -  Sıcak ve güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede veya kapalı alanlarda istirahat edin. -  Günün daha serin olan saatlerinde (Sabah erken ya da akşamüzeri) en az yarım saat temiz havada egzersiz yapın ya da en azından yürüyüş yapın. -   Baş dönmesi, göz kararması, aşırı halsizlik, bulantı hissettiğinizde bir yere oturun ve mümkünse tansiyonunuzu ölçtürün. Bunlar tansiyon düşmesinin bulguları olabilir ve bayılmaya neden olabilir. - Yüksek tansiyon, kalp ve inme hastaları hipertansiyon ilaçlarını almadan önce mutlaka kan basınçlarını ölçmelidir. Kan basıncı çok düşük çıkan hastalar ilaç dozunu atlamalıdır. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Unutkanlığın önüne geçmenin birinci yolu tekrar etmek ve akışkan yağlardan zengin beslenmedir. " dedi.
  • Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ: “Süper yaşlılık için aktif ve sosyal bir yaşam lazım”
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Günlük yaşamda hayata katılacak bazı rutinlerle beyin ve hafızayı geliştirmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz?
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Randevu Al