BEYNİNİZİ DE YÜRÜYÜŞE ÇIKARIN

 BEYNİNİZİ DE YÜRÜYÜŞE ÇIKARIN

HABERTÜRK

Bilim insanlarına göre yürüyüşe çıkaracağınız bir köpeğiniz yoksa bile günde en az bir kez beyninizi yürüyüşe çıkarmanız gerekiyor.

 


The Proceedings of the National Academy of Sciences isimli dergide, Pittsburgh Üniversitesi psikologları tarafından yayımlanan bir araştırma, çok çarpıcı sonuçlara dikkat çekti. Bu araştırmanın lideri Dr. Kirk Erickson, alınması gereken mesajı şöyle özetledi: "İnsanlara özellikle 50 yaş sonrasında spor yapmasını tavsiye ediyoruz. Araştırma sonuçlarımıza göre yaptığınız spor içerisinde mutlaka yürüyüş de olmalı.

Araştırmamızda yaş ortalaması 60 olan gönüllü kişileri iki gruba ayırdık. Bir yıl boyunca birinci grup sadece haftada 3 gün yürüdü, biraz da esneme hareketleri yaptı. İkinci grup ise sadece yoga, aerobik gibi sporlara konsantre oldu. Bu bir yılın sonunda iki grubun da beyinleri incelendi.

Yürüyüş yapan grupta beyinlerinin hafızayla ilgili bölümü olan hipokampüste % 2 gibi bir gelişme gözlendi. Diğer grubun beyinlerinde ise % 1.4 gerileme tespit edildi. Bu yaş grubunda % 1.4 gibi bir kayıp zaten beklenmektedir. Alzheimer ya da unutkanlık gibi sağlık sorunları da zaten bu yüzden gelişmektedir. Demek ki bu kayıp herhangi bir sporla değil ama sadece yürüyüşle durdurulabiliyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al