BEYNİN STRESE TEPKİSİ

BEYNİN STRESE TEPKİSİ

REUTERS

Verilen kiloların, daha fazlasını alma nedeni  beynin strese verdiği tepkiden kaynaklanıyor olabilir.

 


Hızlı ve fazla kilo vermek için rejim  yapanların, genellikle verdikleri kiloları, hatta daha fazlasını alma nedeninin  beynin strese verdiği tepkiden kaynaklanıyor olabileceği belirlendi.

ABD'nin Pennsylvania Üniversitesi'nden Tracy Bale ve ekibi, bu tür bir  rejim yaptırılan farelerin davranışlarını ve stres hormonu seviyesini inceledi.

Birçok kez rejim yaptırılan "stresli farelerin" rejim kesildiğinde daha  fazla yağlı yiyecekler yediği görüldü. 3 haftalık düşük kalorili rejimden sonra  farelerin insanlar gibi kilolarının yüzde 10-15'ini verdiğini belirten  bilimadamları ancak bu farelerin stres hormonu kortikosteron seviyesinin  arttığını, birçok genin değiştiğini, bu değişimin normal beslenmeye dönüldükten  sonra da devam ettiğini belirledi.

"Journal of Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmada  bilimadamları, bu sonuçların, rejim yapmanın stresi artırdığını ve stresli  durumlarda beynin besine verdiği tepkileri ya da dürtüleri de yeniden  programlıyor olabileceğini gösterdiğini belirtti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al