BEYNİN HARİTASI YARATILACAK

BEYNİN HARİTASI YARATILACAK

APA

Harvard'lı bilim adamları beynin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olacak sıradışı bir mekanizma geliştirdi.

 


The New York Times'ın haberine göre Science Times'ın ön sayfasında şöyle bir haber yer aldı;

 "Dr. Jeff Lichtman ve ekibi farelerin beyin kıvrımlarını bölerek zihnin-beynin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olacak sıradışı bir mekanizma geliştirdi."

Araştırmacıların amacı "ufak bir parçayı çalıştırıp  güçlü bir elektron mikroskop altında inceleyerek beynin kompleks (karışık) sistemini/işleyişini resmetmek ve resimleri daha sonra birleştirmek," Böylece beynin tam bir haritasını elde edecekler.

Araştırmanın bu kısmı "Connectomics" adı verilen çok yeni olgunlaşmaya başlayan bir parça, ve nörolog-bilim adamları bununla eskiden genetikle ilgili yapılan çalışmaları karşılaştırmayı amaçlıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al