BEYNİN BİLİNÇSİZLİK DÜZEYLERİ

BEYNİN BİLİNÇSİZLİK DÜZEYLERİ

BEYNİN BİLİNÇSİZLİK DÜZEYLERİDoktorlar bilincin iki özelliği üzerinde durur. Bunlardan biri uyanıklılık hali, bir diğeri ise farkındalılık halidir. Bilinç uyanıklılık ile farkındalılık arasında süreklilik gösteren bir süreç olmakla birlikte, aşağıdaki klinik kategoriler de söz konusudur.

BEYİN ÖLÜMÜ

Uyanıklık ve farkındalık halleri ile ilgili en ufak bir belirti yoktur. Bu durumun kabul gören bir ölüm tanımlaması olduğu düşünülse bile bu durumun klinik teşhisi ülkeden ülkeye değişir. Genel olarak beyin sapı refleksleri veya soluk alma işaretleri yoktur.

KOMA

Tam anlamıyla bir tepkisizlik durumudur. Gözler kapalıdır, uyanıklılık, farkındalılık yoktur, koma halinde olmak için hastanın bu durumunun bir saatten daha uzun süre devam etmesi gerekir.

BİTKİSEL YAŞAM

Hasta bu durumda uyanıktır, fakat farkındalılık yoktur. Hastada uyku ve uyanıklık fazları söz konusudur ve dönem dönem gözleri açılır. Bir ay içinde hastanın inatçı bitkisel hayatta olduğuna karar verilir. Üç ay veya bir yıl sonra beyindeki hasarın cinsine göre, durumun geriye dönüşü olmaz ve daimi bitkisel hayatta olduğu teşhisi konur.

MİNİMAL BİLİNÇLİLİK

Uyanıklılık vardır ve çok nadiren farkındalılık belirtileri görülür. Hastanın arada sırada konuşmak için çaba sarf ettiği sanılır. Bazen maksatlı olarak hareket eder konuşmaya çabalar.

SENDROMA HAPSOLMAK

Felçli bir vücudun uyanık ve farkında olmasıdır. Hem görme hem de duyma yetisini yitiren hastalarda bu teşhisi koymak neredeyse olanaksızdır.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/ 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al