BEYNİ BÖYLE ÖĞRENİYOR

BEYNİ BÖYLE ÖĞRENİYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bir alanda uzmanlaşma daha fazla bilgiyle değil, ayrıntıları ayırt edebilme yetisiyle elde ediliyor.

 


Sonuç Berlin Charité Üniversitesi, Magdeburg Otto-von-Guericke Üniversitesi ve diğer bazı araştırma merkezlerinde çalışan bilimcilere ait.

Şarap uzmanları ilk yudumda bir üzümün özelliklerini nasıl tanıyor? Sanatçılar en ufak renk farkını bile nasıl görüyor? Ve görme engelliler belli belirsiz yüzey yapılarını nasıl hissedebiliyor?

Uzun bir süre belli başlı insanların akıllarında daha fazla bilgi tutabildiklerini sanıyorduk, ama artık biliyoruz ki önemli olan bilgiyi işleme, diyor Johannes Faber.

Bilim insanları görsel uyarımlarla, beyin etkinliğinin öğrenme süreci içinde nasıl değiştiğini incelemek için, fonksiyonel manyetik rezonans tomografisiyle beyindeki sinir hücresi etkinliğindeki değişimleri ölçmüşler. Burada yanıtlanması istenen soru şuydu: Uzmanlar daha fazla bilgi mi toplayıp, işliyor, yoksa bilgileri daha iyi mi işliyorlar?

Fonksiyonel manyetik rezonans tomografi ölçümleri, görme merkezindeki etkinliğin tüm öğrenme süreci boyunca aynı kaldığını göstermiş. Oysa prefrontal korteks olarak bilinen ve zor görevlerin işlendiği bölgedeki etkinlik yükselmiş. Bilim insanları bu nedenle öğrenme sürecinin karar verme düzleminde gerçekleştiğini düşünüyor.

Öğrenme süreci sırasında beyne daha fazla bilgi ulaşması o kadar önemli değil. Bunun yerine insanlar verilen bilgilerle hep daha fazla şeyler öğreniyor, ilk başlarda fark edilmeyen ayrıntılara tekrar tekrar bakıyorlar. Ayrıntıların ne hızda algılandıkları insandan insana ve görevden göreve değişmekte.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al