BEYİNSİZ BUNA DENİYORMUŞ!

BEYİNSİZ BUNA DENİYORMUŞ!

İnternethaber

Dünyada ilk defa bu tür bir durumla karşılaştıklarını belirten bilimciler 10 yaşındaki kız şaşkınlık içinde bıraktı.

On yaşındaki Alman kız doğduğunda beyninin yarısı yoktu. Tabi bu durum 3 yaşına gelene kadar fark edilemedi. 3 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hastaneye kaldıralan küçük kızın MRI ile çekilen beyin görüntülerinde, beyninin sol tarafının olmadığı görüldü.

Anne rahimindeyken beynin sol yarım küresi gelişimini tamamlayamamış.

Glasgow Üniversitesi araştırmacıları beynin incelenmesi sonucu, sağ yarımkürenin beynin tüm fonksiyonlarını yerine getirdiğini, muhteşem bir elektrik tesisatı gibi herşeyin ahenkle çalıştığını belirtti.

Beynin sol tarafının olmamasına rağmen bu eksikliği nasıl kapattığı bilim adamlarını oldukça büyük bir şaşkınlık içinde bırakmakta. Sol kürenin eksikliğine rağmen, küçük kız tüm fiziksel aktivitelerini yerine getirebiliyor. Esprili ve gayet zeki bir kız olup, okula gidip, günlük hayatını herkes gibi yaşamaya devam ediyor.

Bilindiği gibi görme olayı, her iki gözbebeğine gelen görüntünün gözbebeğinden geçip ışınların kırılarak retina üzerinde sarıbenekte ters görüntü oluşturup buradaki görüntünün görme sinirleri ile beynin görme merkezinde değerlendirilerek düz ve net görüntü oluşturulur.

Beyninin sol tarafı bulunmayan kızın, sağ ve sol gözünü, sanki tek bir organmış gibi kullandığını böylesi bir durumun da dünyada ilk defa görüldüğü belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al