BEYİNİ GELİŞTİRİYOR

BEYİNİ GELİŞTİRİYOR

AFP

Yapılan bir araştırmaya göre, internet kullanımının yetişkin beyinlerinde değişime yol açtığı bildirildi.

ABD'nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesinde (UCLA) yapılan  bir araştırmaya göre, bir haftalık internet kullanımı bile yetkişkinlerin beyin  faaliyetlerinde gelişmeye neden oluyor.

Araştırma sonuçları, internet kullanmayı öğrenmenin, sinirsel etkinlik  kalıplarını harekete geçirdiğini ve özellikle ileri yaşlardaki yetişkinlerde  beyin faaliyetlerini ve idraki geliştirebildiğini ve bir çeşit beyin egzersizi  olduğunu ortaya koyuyor.

Yaş ilerledikçe, beyinde hücre faaliyetlerinin azalması ve Alzheimer  hastalığına yol açan amiloid plakları birikiminin yükselmesi gibi bazı yapısal ve  fonksiyonel değişimler meydana geldiği ve bunların idrak fonksiyonunu  etkileyebileceği belirtiliyor.

Çalışmayı kaleme alan Dr. Gary Small, "İnternet kullanımı konusunda  tecrübesi az olan ileri yaşlardaki kişilerin kısa bir süre bile olsa internetle  meşgul olmalarının beyin faaliyetlerini geliştirdiğini keşfettik" diye konuştu.

Nörolojik olarak normal, yaş, eğitim seviyesi ve cinsiyetleri benzerlik  gösteren 55-78 yaşları arasındaki 24 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada,  deneklerin yarısı her gün, diğer yarısı çok az bir süre internet kullandı ve bu  sırada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile beyin faaliyetleri  gözlendi.
 
Beyin taramasının ardından denekler evlerine gönderildi ve gün aşırı, bir  saat internette araştırma yaptılar. Yapılan araştırmalar, çeşitli konuların  öğrenilmesine yönelik ve okuma gerektiren konularla ilgiliydi. Ardından  deneklere, internette ilkinden farklı bir konuyu araştırdıkları sırada tekrar  beyin taraması yapıldı. İlk taramada, az internet kullanan deneklerin  beyinlerinin dil, okuma, hafıza ve görsel yetenekleri kontrol eden bölgelerinin  faaliyete geçtiği, ikinci taramada ise aynı deneklerin beyinlerinde, bu  bölgelerin yanı sıra "çalışan hafıza" ve karar vermeyi etkileyen bölgelerin de  faaliyete geçtiği görüldü.

Üstelik, uzun süre internet kullananlarla kısa süre kullananların beyin  faaliyetlerinin birbirine yakın olduğu gözlemlendi.

İnternet kullanımının gençler üzerindeki etkileri için ilave çalışmalar  gerektiği belirtildi.

Araştırma sonuçları, Chicago kentinde düzenlenen bir toplantıda  açıklandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al