BEYİN TÜMÖRÜNE DİKKAT

DHA

Uzmanlar beyin tümörlerinin çocuklarda en sık görülen ikinci yumuşak doku tümörü olduğunu açıkladı.

 


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Abdulhakim Coşkun, beyin tümörlerinin çocuklarda en sık görülen ikinci yumuşak doku tümörü olduğunu söyledi. Prof.Dr. Coşkun, çocuklarda sabah uyanınca görülen kusma, sürekli baş ağrısı ve yüreme beceriksizliklerinin tümör belirtisi olduğunu vurguladı.

ERÜ ögretim üyesi Prof.Dr.Abdulhakim Coşkun, bu rahatsızlığın belirtileri hakkında bilgi verdi. Prof.Dr. Coşkun, uykudan uyandıran ve sabah uyanınca kusma ile birlikte özellik değiştiren, gittikçe kötüleşen baş ağrısı, kişilik değişiklikleri, el ve yürümede beceriksizlik görülmesi halinde gerekli tetkiklerin yapılması gerektiğini söyledi.

Yenidoğan çocuklarda hastalık tanısı tespitinin daha da zor olduğunu belirten Prof.Dr. Coşkun, “Yeni doğanlarda, baş çevresi büyümesinde artış varsa, fontanelde şişme, sütürlerde ayrışma ve gelişme geriliği mevcutsa görüntüleme yapılmalıdır” diye konuştu.

Beyin tümörlerinin belirlenmesinde yapılan görüntülemelerde en çok tercih edilenin MR olduğunu, bazı durumlarda alternatif kontrastlı BT'nin kullanılabileceğini anlatan Prof.Dr. Abdulhakim Coşkun, tümör tedavisinin cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi ile yapıldığını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al