BEYİN TÜMÖRÜ ARTIYOR

BEYİN TÜMÖRÜ ARTIYOR

Milliyet

Türkiye’de beyin tümörlerinde belirgin bir artış olduğunu belirten uzmanlar bunun nedenlerini ve önlemlerini anlattı:

 


Türkiye’de beyin tümörlerinde belirgin bir artış olduğunu belirten Prof. Tuncer, “Özellikle gençler cep telefonuyla uzun süre konuşmamalı. Mutlaka kablolu kulaklık kullanılmalı” dedi

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, cep telefonunda sohbet etmenin sağlık açısından risk taşıdığını belirterek, kablolu kulaklık kullanılması gerektiğini söyledi. Tuncer, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) son raporunda menegioma (beynin etrafını saran, onu koruyan ve dura adı verilen zardan kaynaklanan tümörler) olgularının yüzde 95’i, glioma (beyin tümörü) olgularının ise yüzde 90’ının cep telefonu kullanımını takiben ilk 10 yıl içinde geliştiğinin belirtildiğine dikkati çekti. Raporda, bilimsel araştırmaların kanser ile cep telefonları arasında çok yakın bir ilişki göstermediğinin belirtildiğini ancak gözden geçen bazı sonuçlar olduğunu kaydeden Tuncer şunları söyledi:

“Dünyada tütün dahil olmak üzere, etkisini bu kadar hızlı gösterebilecek bir kanserojen henüz bilinmemektedir. Aşırı kullanım olarak hesap edilen 1640 dakika ve üzeri, 10 yıllık bir sürede, günlük 30 dakika demek olup, günümüz kullanım süreleri ne yazık ki bu sürenin kat kat üzerindedir.”

Tarifeli kampanyalarda daha fazla konuşulduğunu belirten Tuncer, “Kampanyayı yapanları sorumlu davranmaya çağırıyorum” diye konuştu. Beyin tümörlerinde son 4-5 yılda belirgin bir artış olduğuna da dikkati çeken Murat Tuncer, “Türkiye’de artış gösteren ana kanserler nedir diye bakacak olursak, ilk sırada sigarayla ilişkili olan kanserler geliyor, ikinci sırada beyin tümörlerindeki artış göze çarpıyor” dedi. 20 yaşın altında uzun süreyle cep telefonu konuşması yapmanın önerilmediğini belirten Prof. Tuncer, “Telefon sohbet aracı değildir. Cep telefonunda sohbet sağlık açısından risktir. Zorunlu kullanım gerekiyorsa kablolu kulaklık kullanılmalı” diye konuştu.

Birçok araştırma yapılması gerekir

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, cep telefonunun kanser riski yarattığını söyleyebilmek için birçok çalışmanın yapılması gerektiğini kaydetti.

Çocuklar daha fazla etkileniyor

George Washington Üniversitesi’nin fareler üzerinde yaptığı araştırmada, cep telefonunun 2 saatte yaydığı radyasyonun beyin hücrelerinin DNA’sını kötü huylu tümör hücrelerinde bulunan DNA’ya çevirdiği tespit edilmişti.

İsveç’te Hospital Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gençken cep telefonu alıp 10 yıl boyunca kullananlarda beyin tümörleri görülme riskinin yüzde 400 oranında arttığını göstermişti. 20 yaşından önce cep telefonu kullanmaya başlayanlarda “glimoa” görülme oranıysa 5 kat daha fazla. Londra Üniversitesi’nden Biyolog Dr. Andrew Goldsworthy’e göre, çocukların kafatası daha ince olduğu için radyo dalgalarını daha hızlı emiyor. Beyin ebatları daha ufak olduğu için de emilim daha yoğun oluyor. Ayrıca çocukların vücut hücreleri, yetişkinlerinkine oranla çok daha hızlı bölündüğünden, olası zararlara karşı daha hassas oluyor. Anne karnındaki bebekler de plasenta aracılığıyla radyo dalgalarından etkilenebiliyor.

Uzmanlar, çocuklara cep telefonu kullanımının yasaklanmasının yanında yetişkinlerin de uzun görüşmelerden kaçınması konusunda uyarıyor. Cep telefonu kullanmak gerekiyorsa da kablolu kulaklıkla konuşulması tavsiye ediliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al