BEYİN SAĞLIĞI İÇİN ET

BEYİN SAĞLIĞI İÇİN  ET

A.A

Uzmanlar, insanların sağlıklı ve dengeli beslenmelerinde etlerin çok önemli yeri olduğunu açıkladı.

 


Türkiye'de son dönemlerde  yaşanan fiyat artışı nedeniyle yıllık kişi başına düşen kırmızı et tüketiminin 12  kilogramın altına indiği öne sürüldü.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, son dönemlerde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısındaki  azalmaya bağlı olarak et üretimindeki düşüşün fiyatların artmasına yol açtığını  belirtti.

Fiyatlardaki artışın tüketimi olumsuz etkilediğini ifade eden Yalçındağ,  gelir durumunun da etkisiyle tüketimde önemli bir daralma yaşandığını ifade  etti.

Türkiye'de yıllık kişi başına kırmızı et tüketiminin 12 kilogramda  kaldığını kaydeden Yalçındağ, şöyle konuştu:
“AB ülkelerinde bu rakam domuz etiyle birlikte 62 kiloya ulaşıyor.  Türkiye'nin aksine Avrupa'da beyaz et tüketimi, kırmızı ete oranla düşük kalıyor.  TÜİK rakamlarına göre 2009'da et üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 14,5 azaldı.  Bu durum tüketime de yansıdı. Zaten az olan kırmızı et tüketimi daha da düştü.”

YÜZDE 20-25 DARALMA

Yalçındağ, bu yıl için ise üretimde yüzde 20-25 arasında bir daralmadan  söz edildiğini belirterek, “Üretimdeki daralma tüketimde azalma demektir. Yüzde  20 azalma bile olsa yıllık kişi başına düşen tüketimin 10 kilogramın altına  indiği anlamına geliyor. Yani günlük kişi başına tüketim yaklaşık 32,8 gramdan,  27 grama kadar geriledi. Sağlıklı beslenme için günlük ortalama 100 gram et  öneriliyor” dedi.

Bir çocuğun anne karnından başlayarak 6 yaşına kadar geçen sürede kırmızı  etçe zengin beslenmesi gerektiğini vurgulayan Yalçındağ, et proteinlerinin  çocukların gelişimi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

BEYİN GELİŞİMİNDE KIRMIZI ETİN ÖNEMİ

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar da insanların sağlıklı ve dengeli beslenmelerinde hayvansal  kaynaklı gıda grubunun bir çeşidi olan etlerin çok önemli yerinin bulunduğunu bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al