BEYİN KRİZİ NEDİR

BEYİN KRİZİ NEDİR

A.A

Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin krizinin dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada yer aldığını bildirdi.

Kuday, yaptığı açıklamada, beyin krizinin beyin damarından ya da  beyne giden damarlardan bir ya da birkaçının tıkanması ya da beynin bir  bölgesinde meydana gelen kanamalarla oluştuğunu belirtti.

Beyin krizinin aniden ya da birkaç gün içinde yavaş yavaş ortaya  çıkabildiğini ifade eden Kuday, beyin damarlarındaki tıkanmada yaş, genetik  geçiş, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kalp ritm bozukluğu, stres,  sigara, alkol ve doğum kontrol hapı gibi pek çok etkenin rol oynadığını  kaydetti.

Kuday, beyin damar hastalıkları bulunan hastaların çoğunda kalp hastalığı  da olduğunu belirterek, beyin krizi geçiren hastaların konuşurken özellikle  kelimeleri bulmakta ve hatırlamakta güçlük çektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Cengiz Kuday, şunları kaydetti:

"Yüzde, kolda, bacakta, vücudun herhangi bir tarafında aniden meydana  gelen hissizlik, zayıflık, baş dönmesi, bulantı, kusma, çift görme, anlamsız ya  da düzensiz konuşma, gözlerden birinde ya da ikisinde birden meydana gelen ani  görüş kaybı, yürüyememe, denge kaybı ve kaynağı belli olmayan baş ağrıları. Bu  belirtileri gösteren hastaların 3 saat içinde tam donanımlı merkezlere  götürülmesi gerekiyor. Hastalar bu 3 saatlik zamanı değerlendirmezse sakat kalma  oranı yükselir. Tam donanımlı merkez demek dışarıdan iyi görünen, lüks hastane  demek değildir. Neredeyse tüm üniversite ve devlet hastanelerinde bu tür  hastalara müdahale edecek ekip ve ekipman mevcuttur."

Kuday, "Halk arasında kalp krizi daha çok biliniyor olsa da beyin krizi  de dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada yer alıyor" dedi.

Beyin damar hastalıklarının tedavisinin kişiye göre değiştiğini ifade  eden Kuday, bu hastaların çoğunlukla anjiyo plasti, tıkalı damara stent  yerleştirme ve cerrahi yöntemlerle tedavi edildiğini aktardı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al