BEYİN KISA DEVRE YAPIYOR

BEYİN KISA DEVRE YAPIYOR
Paylaş:

AFP

İtalyan La Repubblica gazetesinde yayımlanan habere göre, Dublin'deki  Trinity Koleji'ne bağlı Nöroloji Bilimi Enstitüsü'nde görevli bilim adamları, ABD  ordusu tarafından terör şüphelilerinin sorgusunda kullanılan uykusuz bırakma,  tecrit ve suda boğulma hissi yaratma (waterboarding) gibi metotları inceledi.

"Trends in Cognitive Science" dergisinde yayımlanan araştırma, işkence  altındaki insanların kendilerine atfedilen suçları kabul etmelerinin nedeninin  sadece acıya son vermek olmadığını, bu gibi durumlarda beynin gerçek olmayan  anılar dahi üretebileceğini ortaya koydu.

Makalenin yazarı Shane O'Mara, hafızayla ilgili sinir merkezlerinin büyük ve uzun süreli  strese maruz kalmaları durumunda arıza yaptığını belirterek,
"Günümüzdeki nöroloji bilimi bilgileri göz önüne alındığında bilgi edinmek için  zorlayıcı metotlara başvurmanın işe yaradığını söylemek mümkün değil" dedi.

O'Mara, bu tür yöntemlerin tam tersine mahkumların beyinlerinin belleğe  ilişkin işlevlerinde ve özellikle de beynin bilinçli düşünmeden sorumlu bölgesi  "frontal lob"da tahribata neden olduğunu belirtti.