Beyin kendi yolunu kendi oluşturacak

Üsküdar Üniversitesi, Türkiye’yi G20 Zirvesi’nde temsil eden ilk ve tek Türk üniversitesi oldu. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, G-20 Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen N20 hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Beyin kendi yolunu kendi oluşturacak

Değerlendirmesinde G-20’ye eşlik eden Neuroscience20 programında dünyadaki Nörobilim politikalarının daha çok konuşulduğunu söyleyen Tarhan, yapay zekâ uzmanları, bilgisayar mühendisleri, nörobilimciler, davranış bilimcileri, psikologlar ve psikiyatristin bir araya gelip ekip oluşturduklarını ve bu ekiplerin ciddi çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Bilimdeki gelişmeler açısından dünya çok ilginç bir yere gidiyor

Tarhan, G-20 kapsamında yapılan çalışmalara örnek verdiği açıklamasında Hiroşima Üniversitesi’nden bir akademisyenin yaptığı çalışmayı örnek vererek şu ifadeleri kullandı:

“Kök hücreleri yüksek yer çekimi olan yani dünyadaki yer çekiminin iki üç katı olan yerde petri kutularında kök hücrelerin hızla ürediğini görmüşler. Ve bunun üzerine artık Parkinson, Alzheimer ve şizofreni de kök hücre ekecekler. Beyin kendi yolunu kendi oluşturacak.”

Kişinin hasarlı hücrelerini kişinin kendi kök hücreleriyle tedavi etmeleri gibi çalışmaların olduğunu ifade eden Tarhan, bilimdeki gelişmeler açısından dünya çok ilginç bir yere gidiyor dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al