BEYİN, İNMEDEN SONRA YENİ SİNİR HÜCRELERİ ÜRETİYOR

BEYİN, İNMEDEN SONRA YENİ SİNİR HÜCRELERİ ÜRETİYOR

BEYİN, İNMEDEN SONRA YENİ SİNİR HÜCRELERİ ÜRETİYORKaliforniya’daki Buck Yaşlılık Enstitüsü’nde David Greenberg ile birlikte çalışan bilim adamları, beynin, inmeden sonra sanki travmatik olayı dengelemek istercesine yeni sinir hücreleri ürettiğini buldu. Oysa bu fenomen daha önceleri sadece deney hayvanlarında görülmüştü.

Fakat bilim adamları şimdi yeni sinir hücrelerinin doğumunu inme geçiren insanlarda da izlediler. Proceedings dergisinde yayımlanan araştırma yazısında araştırmacılar insan beynindeki yeni sinir hücresi gelişiminin alışılmışın dışında olduğunu ve belli başlı yaralanmalarla uyarıldığını anlatıyorlar.

Greenberg, inmeden sonra ölen hastaların beyinlerinde yeni sinir hücreleri saptamış. İnmeden en fazla etkilenen beyin bölgesindeki hücreler, yeni doğmuş sinir hücrelerinin moleküler özelliklerini taşıyordu diyor uzman.

Üstelik yeni oluşan hücreler, bölünmenin tetiklendiği damarların yakınında oluşmuş. Bilim adamları yeni bilgiler sayesinde zarar gören beyin bölgeleri için yeni tedavi olanakları geliştirebilmeyi umuyorlar.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/bilim/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al