Beyin hiç böyle görülmedi

İnsan beyninin bugüne kadarki en kapsamlı dijital haritası çıkarıldı. Üç boyutlu harita, bilim insanlarının beyindeki saç telinden daha küçük yapıları dahi görmelerini sağlıyor.

Beyin hiç böyle görülmedi
Paylaş:

Alman ve Kanadalı bilim insanları, insan beyninin bugüne kadarki en kapsamlı dijital haritasını çıkardı. “Büyük Beyin (Big Brain)” adı verilen üç boyutlu harita, beyin anatomisinin mikroskobik ayrıntılarını gösterebiliyor ve bilim insanlarına saç telinden daha küçük yapıları görmelerini sağlayabiliyor.

Birçok ülkeden çok sayıda bilim insanı ve uzmanın katkılarıyla oluşturulan beyin haritası için 65 yaşındaki bir kadının parafin ile korunan kadavrası 7 bin 400 bölüme ayrıldı, küçük yapılar renklendirildi ve mikroskopik seviyede hücreleri tek tek gösterecek şekilde her biri fotoğraflandı. Daha sonra bilgisayar aracılığıyla veriler üç boyutlu dijital modele aktarıldı. Böylece şimdiye kadar hazırlanan haritalardan 50 kat daha detaylı olan ve beyni en ufak ayrıntısına kadar görüntüleyen harita elde edildi. Yeni bir referans kaynağı Beyni üç boyutlu gösteren Big Brain, bütün beyin hücreleriyle bağlantılarını ve beyin aktivitesinin hangi bölgelerde nasıl olduğunu göstermenin çok ötesinde olanaklar sağlayacak. Bundan sonra uzmanlar, insan beyniyle ilgili her türlü bilgiyi karşılaştırmak ya da zıtlıkları tesbit edebilmek için üç boyutlu “beyin atlası”nı kullanabilecek. Araştırmacılara göre bu harita diğer bilim insanlarının referans alabileceği bir anatomik çatı oluşturacak. Konuya ilişkin makale Science dergisinde yayımlandı. Yeni haritalara online olarak tüm araştırmacıların erişebileceği belirtildi.

TARAF