Beyin gündüz topluyor gece çöpe atıyor

Dikkat! Kişi çok sık rüya görüyorsa bunun uyku bozukluğunun habercisi. Depresyonda olan kişi de çok rüya görür.Kişi çok sık rüya görüyorsa bunun uyku bozukluğunun habercisi. Depresyonda olan kişi de çok rüya görür.

Beyin gündüz topluyor gece çöpe atıyor

Dikkat! Kişi çok sık rüya görüyorsa bunun uyku bozukluğunun habercisi. Depresyonda olan kişi de çok rüya görür.

beyinPsikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver, uykunun kişilerde çocukluktan itibaren genetik değişiklik gösterdiğini, yaşın ilerlemesine bağlı uykuda bazı değişimlerin de görülebildiğini söyledi. Kişi çok sık rüya görüyorsa bunun uyku bozukluğunun habercisi olduğunu ifade eden Ünsalver, depresyonda olan kişinin de çok rüya gördüğünü kaydetti.

BEYİN HAKKINDA HER ŞEY

ÇOK RÜYA UYKU BOZUKLUĞUNUN HABERCİSİ

Uyku periyotlarının bireylerde 90 dakika olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği’nden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, beynin gündüz topladığı her şeyi gece çöpe attığını, yapılan bu ayıklamayı da uykuda yaptığını söyledi. Bu işlemi bireyin rüya döneminde gerçekleştiğini kaydeden Ünsalver, kişinin çok rüya görmesinin uyku kalitesinde bozukluk olarak değerlendirdi. Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver Yaş ilerledikçe toplam uyku süresinin kısaldığına dikkat çeken Ünsalver, bu durumun kimisi için endişelendirici olsa da bunun doğal sürecin bir parçası olduğunu ifade etti.  Ünsalver 65 yaş üzerindeki kişilerin 6-7 saat uyuduğunu belirtti. Ünsalver, gündüz şekerleme yapanın gece uyku etkinliğinin de azaldığını sözlerine ekledi.

UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZMENİN YOLLARI

YAŞLILAR DAHA SIK UYANIYOR!

“Buna özellikle uyku sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gerekir. Yaşlı kişiler geceleri daha fazla uyanır ve uykuya dalmaları zorlaşır. Uyku sorunları genelde yaşlılarda; uykusuzluk, uyku ile ilgili solunum bozuklukları, uykunun erken ya da geç başlaması, uykuda davranış bozuklukları şeklinde ortaya çıkar.”

DEPRESYONDAKİ KİŞİ ÇOK RÜYA GÖRÜYOR!

Depresyon da uykusuzluğun sık görüldüğü tablolardan biridir. Tipik uyku bozukluğu uykuya dalmasında gecikme ve çok erken uyanması şeklinde görülür. Depresyondaki kişi karışık ve çok rüya görür.

GÜNDÜZ UYKUSU GECEDEN ÇALIYOR

Gündüz şekerlemeler akşam uyku saatini etkileyebilir. Günlük bir saatlik uyku gece iki saatten çalar. Uykusuzluk problemi varsa şekerlemeler kesinlikle kalkmalı. Düzensiz uyku saatleri de uyku sorunlarına neden olabilmektedir.

ALKOL UYKUYU BOZUYOR

Sigara çay kahve gibi uyarıcı maddeler uykusuzluk yapar. Alkol, danışanların uyku için seçtiği yol olsa da sızmaya neden olduğu gibi uykunun yapısını ciddi derecede bozar. Kişide derin evrelere geçiş bozulur ve çok çabuk uyanır.

YATMA SAATİNE YAKIN AĞIR YEMEKLERDEN KAÇININ!

Uyku hijyeni de çok önemli ağız bakımı kadar önemli. Yatma saatine yakın ağır yemeklerden kaçınmak gerekir. Ağır fiziksel egzersizler sabah saatlerine bırakılmalı. Aksi halde gece uykusu bozulur kişinin. Sıvı tüketimi de azaltılmalı. 3-4 saat öncesinden az sıvı alınmalı. Aksi halde tuvalet ihtiyacını artıracağından uyandırır kişiyi. Düzenli uyanma saati de önemli. Böylelikle gece uykusu da toparlanacaktır.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al