BEYİN GELİŞİMİ İÇİN OYUN

 BEYİN GELİŞİMİ İÇİN OYUN

HABER 7
 
Yeterince oyun oynamayan çocuğun beyin gelişimi geride kalabiliyor. Mutlaka oyun oynatın.

 


Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Okul Öncesi Eğitim Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Füsun Yıldızbaş, bir çocuğun 3 yaşındayken beyin gelişiminin yüzde 90'ını tamamlandığını belirterek, "Yeterince oyun oynamayan çocuk, akranlarına göre beyin gelişimi açısından geride kalabiliyor." dedi.

Bolu'da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliğiyle 'Okul Öncesi Eğitimin Önemi ve Yaygınlaştırılması' konulu konferans düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen konferansa, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Kaya, okul müdürleri, yardımcıları ve öğretmenler katıldı.

AİBÜ Okul Öncesi Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Füsun Yıldızbaş, konferansta yaptığı konuşmada, çocuklarda beyin gelişiminde ilk 6 yılın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "3-6 yaş arasında neronlar arası bağlantı en üst seviyededir." dedi. Yrd. Doç. Yıldızbaş, bir çocuğun 3 yaşındayken beyin gelişiminin yüzde 90'ının tamamlandığının altını çizerek, yeterince oyun oynamayan çocuğun, akranlarına göre beyin gelişimi açısından geride kalacağını söyledi.

Yrd. Doç, Yıldızbaş, "İşte bu yüzden okul öncesi eğitim çok önemli. Okul öncesi eğitimi alan çocukların ileriki yıllardaki öğrenim hayatında, okul öncesi eğitimi almayan çocuklara göre sınıf tekrarının azaldığı görülmüştür." diye konuştu. İnsan beyninin, çevreyle etkileşim içine girdiğinde işlevsellik kazanan bir yapısı olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Yıldızbaş, şöyle devam etti:

"İnsanın genlerinden gelen doğuştaki kapasitesinin çevre ile şekillendiğini biliyoruz. İnsan beyninin yaşamın ilk yıllarında hızla geliştiğini bildiğimize göre, okul öncesi eğitimin önemi ortaya çıkıyor. Okula 7 yaşında başlayan bir çocuk, beyin gelişiminin büyük bir bölümünü tamamladığı için bazı konularda geç kalınmış oluyor."

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer de konferans sonunda yaptığı konuşmada, okul müdürlerine ve müdür yardımcılarına teşekkür etti. Sezer, Bolu'da önceden okul öncesinde eğitim gören öğrenci oranları düşük olduğunu, ancak yapılan çalışmalar sayesinde okul öncesinde öğrenim gören öğrenci sayısının yükseldiğine değindi. Sezer, "Bir artış sağlandı. Tabi yeterli değil, yüzde 100'ü yakalamak için çalışıyoruz. Süreç içinde eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Geçen sene Aktaş Anaokulumuz yoktu. Bu sene var. 130 öğrenci eğitim görüyor. Mebrure-İlhan Bağışgil Anaokulu eğitime başlayalı 3 yıl olmasına rağmen yetersiz kalıyor. Ek bina yapılacak. Önümüzdeki sene iki tane anaokulu yapılacak. Okullaşma çalışmaları ile birlikte bina ihtiyacı ortaya çıkıyor. Süreç devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Sezer, ayrıca, konferansa katılan okul idarecilerine, konferansı veren Yrd. Doç Dr. Füsun Yıldızbaş'a ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a teşekkür etti. Sezer, anaokulu arsası için yaptıkları görüşmelerde destek olduklarını ifade etti. Konferansın sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Yrd. Doç Dr. Füsun Yıldızbaş'a çiçek verdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al