BEYİN FELÇLİLERE DESTEK

BEYİN FELÇLİLERE DESTEK

A.A

Beyin felçli engelliler, Serebral Palsili Çocuklar Derneğinin (SERÇEV) eğitim merkezindeki ritm, piyano, ebru, resim, dans, seramik, yaratıcılık ve yazarlık kurslarıyla hayata tutunuyor.

SERÇEV, engellilerin eğitime ilişkin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla kurduğu çok amaçlı eğitim merkezinde engelliler ve aileleri için eğitim kursları düzenliyor. Serebral palsili (SP) çocukların topluma yük değil, katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesini hedefleyen SERÇEV, bin metrekarelik bir alanda düzenlediği eğitim ve sanat kurslarıyla yüzden fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Çankaya Halk Eğitim Merkezinin de desteklediği kurslarda, engelli çocuklara ritm, yağlıboya resim, dans, seramik ebru, piyano, yaratıcılık ve yazarlık alanlarında kurslar veriliyor.

SERÇEV Genel Müdürü Serhat Ay, çocukların ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli kurslarla gelişimlerini desteklemeyi planladıklarını anlattı. Bu kurslarla engellilerin öz güvenlerinin gelişmesini, bedenlerini kullanma becerilerinin artmasını ve paylaşmayı öğrenmelerini beklediklerini belirten Ay, bu çerçevede sanatın gücünden yararlandıklarını söyledi. Bir eser üretmenin hem çocuklar hem de aileleri için önemine vurgu yapan Ay, böylece çocukların yaşama daha da sıkı sarılabileceklerini vurguladı. Haftanın 6 günü farklı dallarda kurslar düzenleyeceklerini ifade eden Ay, bu kurslarla ilk etapta yüzden fazla SP'li çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı iki katına çıkarmayı amaçladıklarını anlatan Ay, eğitim merkezindeki kursların yaşam boyu devam edebilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Ay, "Engellilere fırsat verildiğinde neler yapabildiğini her geçen gün daha da iyi görebiliyoruz. Amacımız, onlara ve ailelerine hak ettikleri eğitim imkanını sağlamak" diye konuştu.

EBEVEYNLERE DE YAŞAM KOÇLUĞU VE GRUP TERAPİSİ

Engelli çocukları olan ailelerin çoğunluğunun pek çok sıkıntıyla kendi başlarına mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirten Ay, bu konuda aileler için yapılan çok çalışma bulunmadığına da dikkati çekti. Çoğu ailenin engelli çocuklarının kendi başlarına bir şey yapamayacaklarına inandıklarını anlatan Ay, çocuklarının bu kurslarda ürettiklerini gören ailelerin büyük bir heyecan duyduklarını söyledi.

Kursların, ebeveynlerin çocuklarının başarabilecekleri bir şeyler olduğunu görmesine katkı sağladığını vurgulayan Ay, bunun da ailelerle çocuklar arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini dile getirdi. Engellilerin olduğu kadar ailelerinin de desteklenmelerinin önemine değinen Ay, çok amaçlı eğitim merkezlerinde engelli çocukları bulunan ebeveynler için de yaşam koçluğu, grup terapisi ve engelli çocuk bakımı kursları düzenlediklerini anlattı. Ay, "Ailelerin en büyük ihtiyacı sorunları anlatabilecekleri kişiler bulmak.

Psikologlar gözetiminde yapılacak bu etkinliklerle aileler yıllara dayanan deneyimlerini paylaşabilecek ve sorunlarını hafifletebilecek" diye konuştu. Birçok engelli ailesinin kısıtlı maddi imkanlara sahip olduğuna işaret eden Ay, çok amaçlı eğitim merkezindeki tüm etkinliklerin ücretsiz olduğunu ve çocukların evlerinden merkeze ücret ödemeden getirileceğini bildirdi. Ebeveynler için de kişisel bakım, takı tasarımı ve hediyelik eşya gibi kurslar da düzenleyeceklerini anlatan Ay, böylece ailelere ek gelir imkanı da sağlanabileceğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al