BEYİN FACEBOOK GİBİ ÇALIŞIYOR

BEYİN FACEBOOK GİBİ ÇALIŞIYOR

Milliyet

Beyinde, neokorteks adlı bölgede trilyonlarca nöron var ama bazıları çok aktif... İşte detaylar..

 


Uzmanlara göre bu nöronlar, facebook’ta aktif olan kişilerin bilgi dağılımını hızlandırması gibi, beyin içindeki aktiviteyi artırıyor...

Amerikalı bilim adamları insan beyninin sosyal paylaşım ağı facebook gibi çalıştığını açığa çıkardı. Pennsylvania eyaletinde bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapılan araştırmada beynin bazı bölümlerinin çalışma biçimi ilk kez tüm açıklığıyla ortaya döküldü. İncelemede, beyinde aktif rol oynayan nöronlar, facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde sık sık online olup yorum yazan ve paylaşımlarda bulunan kişilere benzetildi. Üniversite profesörlerinden Alison Barth tarafından yürütülen incelemede, beyindeki bu en aktif nöronların bilinçli düşünme, konuşma ve mantık eylemlerinde önemli rol aldıkları belirtildi.

Aktiflerin etkisi

Beyinde bu eylemlerden sorumlu olan “neokorteks” isimli bölgede trilyonlarca nöron bulunuyor. Araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, bu trilyonlarca nöron içerisinde bazılarının diğerlerine göre daha aktif rol oynadıklarını keşfetti. Bu hücrelerin sahip olduğu aktif rolün ise beyin-hücre ilişkisinin daha iyi sağlanmasına yardım etmek olduğu ortaya çıktı. facebook’ta daha aktif olan kişilerin bilgi dağılımını hızlandırması gibi, bu nöronların da beyin içindeki aktiviteyi seri hale getirdiği düşünülüyor. Uzmanlar şimdi neden bazı beyin hücrelerinin diğerlerinden daha aktif durumda olduklarını ve bu nöronların insanların öğrenme eyleminde nasıl bir rol oynadıklarını araştırıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al