BEYİN BAĞLANTILARINI YENİDEN OLUŞTURMAK

BEYİN BAĞLANTILARINI YENİDEN OLUŞTURMAK

Beyin bağlantılarını yeniden oluşturmak

Beyin cerrahları, kafatasını testere ile kesip açmak gibi bir yola başvurmadan, kafatasından içeri elektrik akımı göndererek, spesifik nöronları faal hale getirmeyi başardılar.

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) denilen kafatasından içeri elektrik akımı gönderme yönteminde, kafatasından içeri güçlü bir manyetik puls göndermek için 30.000 dolarlık bir aygıt kullanılır. İçeri gönderilen akım, beyin hücrelerini faal hale getirir. Örneğin şakak bölgesine gönderilen akım, kasların istem dışı seğirmesine, kafanın arka kısmına gönderilen bir puls ise kıvılcımlar görmenize yol açar. Ancak TMS'nin tam etkisi, akımların birbiri ardına hızlı bir şekilde gönderilmesi sırasında ortaya çıkar. Frekansa bağlı olarak, tekrarlayan TMS baskılayıcı veya duyarlılığı arttıran bir etki yaratır. Böylece doktorların beyindeki bağlantıları yeniden oluşturmalarına olanak tanır.

Halihazırda doktorlar, duygu durumlarını işlemden geçiren beyinsel bölgelerini uyararak depresyonu tedavi etmeye çalışıyor. Bu uygulamadan olumlu sonuç alınıp alınmayacağı bir yıl sonra sona erecek olan geniş kapsamlı bir araştırmadan sonra belli olacak. TMS'nin kullanım alanları bununla sınırlı değil. Bu yöntemin düşünce sürecini hızlandırmak, yaratıcılığı güçlendirmek, hatta şizofreni hastaların duydukları sesleri susturmakta kullanılabilecek. Askeri birimler ayrıca askerlerdeki yorgunluğu gidermek için bu sistemden yararlanmayı planlıyor. Ancak pek çok insanın beklentisi olan TMS'nin orgazmı tetiklemesi şimdilik mümkün değil gibi duruyor, çünkü beyindeki zevk merkezi TMS'nin erişemeyeceği kadar derinlerde.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al