Beyin ameliyatıyla da zayıflanabilecek

Fazla kilolardan kurtulmak için son çare olarak başvurulan “obezite cerrahisi” seçeneklerine, yakın bir gelecekte beyin ameliyatının da eklenebileceği öngörülüyor.

Beyin ameliyatıyla da zayıflanabilecek

Fazla kilolardan kurtulmak için son çare olarak başvurulan “obezite cerrahisi” seçeneklerine, yakın bir gelecekte beyin ameliyatının da eklenebileceği öngörülüyor.

Aşırı şişmanlıkla mücadelede  son çare olarak başvurulan “obezite cerrahisi” yöntemlerine yakın bir gelecekte  parkinson tedavisinde uygulanan teknikler kullanılarak, beyin ameliyatının da  eklenmesi öngörülüyor. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.  Feridun Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obezitenin dünyadaki gelişmiş  toplumların en önemli sorunlarından birisi olduğunu vurguladı.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Obezitenin yol açtığı sağlık problemleri nedeniyle mücadele edilmesi  gereken önemli bir sorun olduğunu belirten Acar, bu sorunun çözümü için öncelikle  kişinin beslenme alışkanlığının sağlıklı bir yapıya kavuşturulması yönteminin  denendiğini, sonuç alınamaması durumunda ise son çare olarak cerrahi çözüm  yollarına başvurulabildiğini ifade etti. Acar, beyin cerrahisi olarak, halen pratik anlamda obezite tedavisinde  yerlerinin olmadığını, ancak önümüzdeki yıllarda bu hastalığın iyileştirilmesinde  beyin cerrahisinin önemli rol oynayacağını bildirdi.

BEYİNDEKİ YEME İSTEĞİ BASKILANACAK

Beyinde, yeme alışkanlığı ve bağımlılıkları kontrol eden bazı alanların  bulunduğuna dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: “Beyinde dürtüleri kontrol eden alanlarda elektriksel ve kimyasal  bozukluklar, kişinin aşırı yemesine ya da yeme dışında bağımlılıkların  gelişmesine zemin oluşturuyor. Parkinson cerrahi tedavisinde kullandığımız  tekniklerle o bölgelere girip, beyin içerisine elektrotlar koyarak o bölgelerin  fonksiyonlarını düzenleyebiliyoruz. Beyindeki yemeyi tetikleyen merkezlerin  aktivitesini baskılayarak kişinin yemesini normal seviyelere indirebiliyorsunuz. Şu anda öncü uygulamalar var ve biz bu cerrahileri yapacak teknik altyapı  ile birikime sahibiz ama rutin uygulamalar arasına girmesi zaman alacak. Bunlar  pahalı ameliyatlar. Önümüzdeki yıllarda çalışmaların gelişmesiyle bütün  tedavilere dirençli hastalarda bu bölgelere girip elektrotlar yerleştirilerek  tedaviler yapılacak. Kontrollü akımlar vererek bu bölgelerdeki fonksiyon  bozukluklarını dengeye oturtarak hastalarda anlamlı kilo kayıpları  sağlayabileceğiz.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al