Beyin Ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Beyin ameliyatı sonrasında hastayı bekleyen durumlar nelerdir? Bu süreçte hangi adımlar uygulanmalıdır? Hastalara karşı yaklaşımlar nasıl olmalıdır?

Beyin Ameliyatı sonrası yapılması gerekenler
Paylaş:

Aslında her ameliyat kendi içerisinde risk taşımaktadır. Her ameliyat başlı başına ciddi bir meseledir. Yani beyin ameliyatlarında da risk her zaman bulunmaktadır. Ameliyat sırasında her türlü komplikasyona hazır olmak gerekmektedir. Sağlık ve teknoloji alanlarındaki yeniliklerle beraber şunu söyleyebiliriz ki beyin ameliyatları da yalnızca diğer ameliyatlar kadar risk taşımaktadır. Peki beyin ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Hastayı Hangi Durumlar Beklemektedir?

Beyin ameliyatı sonrasında beyinde bulunan tümörün yerine göre hasta vücudunda bazı değişiklikler yaşanabilmektedir. Örneğin hastanın vücudunda özellikle de kollarında ve bacaklarında hissizlikler, güçsüzlükler ortaya çıkabilmektedir. Yine ameliyat sonrasında hastanın yüzünde bazı değişiklikler yaşanabilmektedir. Bazı hastalarda ameliyat sonrasında bir süre çift görme sorunu yaşanabilmektedir.

Özellikle beyincik bölgesi için yapılan ameliyatlar sonrasında ise hastalarda ciddi denge kayıpları ve baş dönmeleri ortaya çıkabilmektedir. Ancak saymış olduğumuz bu sorunların çoğu ameliyattan birkaç gün sonra etkisini yitirmektedir.

Bu Süreçte Hastaya Karşı Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Beyin ameliyatı sonrasında özellikle hastanın ailesine büyük bir iş düşmektedir. Hastaya karşı sabırlı bir şekilde yaklaşmak bu süreci atlatabilmek için çok önemlidir. Ameliyat sonrasında hastaya ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak ve yine ameliyat sonrasında yaşanabilecek durumlarda hastaya destek vermek çok önemlidir. Ancak daha önce de dile getirdiğimiz gibi ortaya çıkan durumlar zamanla etkisini yitirecektir. Bu süreçte doktor kontrolü oldukça önemlidir.Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
  • BAHTİYAR yazdı:

    SELAM ALEYKÜM BEN 2 SENE ÖNCE BEYN TÜMÖRÜNDEN AMELYAT OLDUM İYİ HUYLU ÇIKDI AMELYATIM BAŞARILI GEÇDİ ÇOK ŞÜKÜR AMA UYKUDA NÖBET GEÇİRDİM 3 KEZ DOKTORUMA GİTDİM TSHLİL SLDI SONUÇLAR İYİ DEDİ SEBEBİ NE ACABA


  • BURAKD yazdı:

    sayın hocam 90 yılında iyi huylu tümör olması sebebi ile ameliyet oldum 2001 yılında kullanmış olduğum tegretol 400 cr X3 ilacı bıraktım fakat 2012 yılında tekrer kriz geçirdim ve 2 farklı ilaç kullanıyorum çekilmiş olduğum mr da ameliyat bölgesinde kristal bölge olduğunu ve ameliyat olursam krizlerin geçeceği ve ilacı daği bıraka bilirim dendi fakat 2 risk olduğu söylendi bu riskler felç kalma ve ölüm dendi bana yardımcı olurmusunuz ilaçlarım fayda etmiyor


Cevap yazdığın kullanıcı: