BEYAZ TEHLİKE: TUZ

BEYAZ TEHLİKE: TUZ

Milliyet

Fazla kullanıldığında kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, inme, kemik erimesi, şişmanlık, böbrek hastalıkları ve mide kanseri oluşumuna zemin hazırlayan tuzun Türkiye’deki günlük tüketimi dünya ortalamasından 3 kat fazla...

 


Fazla tuz tüketimi kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu kolaylaştırıp, hipertansiyon, inme, kemik erimesi, şişmanlık, böbrek hastalıkları ve mide kanseri oluşumuna zemin hazırlıyor. Ve uzmanlara göre Türkiye’de tuz tüketimi dünya ortalamasından 3 kat fazla...

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ülver Derici, “Günlük tuz tüketimimiz günlük 18 gram. Oysa sağlıklı bir yaşam için önerilen tuz miktarı günlük 6 gramdır” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hipertansiyon “önlenebilir ölüm nedenleri” içinde birinci sırada yer alıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre de Türkiye’deki her 4 ölümden 1’i tansiyonun kontrol edilmesiyle önlenebilir.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı çalışmalara göre günlük tuz tüketiminin önerilen miktarın üzerinde olması, kalp damar hastalıkları ve hipertansiyon gelişimini tetikliyor. Türkiye’de, ABD ve İngiltere’ye oranla iki kat daha fazla tuz tüketiliyor. Türkiye’de en çok tuz tüketenler Akdeniz ve İç Anadolu’da, en az tuz tüketenler ise Ege’de yaşıyor.

Kilo ve tuz alımı arasındaki ilişkiye göre fazla kilosu olanlar daha çok tuz tüketiyor. Aşırı tuz kullanımı ve aşırı kilo bir arada yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor. Eğitim düzeyi arttıkça tuz alım oranları anlamlı biçimde azalıyor. Beslenme alışkanlıklarına göre tuz tüketimi değişiklik gösteriyor. Protein alımı arttıkça tuz tüketimi de o oranda artıyor.

BEBEKLERİ TANIŞTIRMAYIN

Her yıl “Dünya tuza dikkat haftası” kapsamında konunun önemine dikkat çeken Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin tuz tüketimi konusunda öneri ve uyarıları şöyle:

-  Geleneksel yemeklerimizin pek çoğu tuz deposu. Salça, salamura, kavurma, turşu, peynir çeşitleri tuz tüketimimizin fazla oluşunun en önemli sebepleridir.

-  Hipertansiyondan korunmak için alınacak önlemler bebeklikten başlar. 6 aylık dönemde ek gıdaya geçişte bebeklerinizi tuzla tanıştırmayın.

Çocuklarımız ek besin almaya başladığında, kendimiz için yapılan yemeklere onları alıştırarak damak tatlarını tuzlu yemeye programlıyoruz. Oysa onların tüketmesi gereken tuz miktarı bizim için önerilen ideal 6 gramın altındadır.

-  Dışarıda bir porsiyon döner kebap yendiğinde 8.6 gram, bir porsiyon pizza yendiğinde 4 gram, bir porsiyon hamburger ve patates kızartması yendiğinde 2.9 gram, 100 gram ekmek yendiğinde 1.7 gram tuz tüketilmiş olur. Sadece bir öğünde alınacak bu miktarlar günlük tüketimin çok ciddi artmasına neden olur

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al